A KULTÚRA MAGYAR VÁROSAI 2010

A Kultúra Magyar Városa cím öt év alatt olyan tradícióvá vált, amely elismeri az elődök tevékenységét, ugyanakkor felhívás az utódoknak a folytatásra - mondta a díjátadó ünnepségen Hiller István oktatási és kulturális miniszter. A címet idén Eger, Győr, Vác és Ráckeve nyerte el.

Budapesten, a Művészetek Palotájának Üvegtermében kerültek átadásra a Kultúra Magyar Városa 2010 díjak. Idén négy település részesülhetett az elismerésben, a megyei jogú városok közül Eger és Győr, a 10 ezer lakosúnál nagyobb települések kategóriájában Vác, a kisebb települések közül pedig Ráckeve kulturális életét és tevékenységét ismerte el a minisztérium.

A díjátadó ünnepséget az autentikus népzenét játszó, idén 40 éves Sebő-együttes nyitotta meg, majd Hiller István kulturális miniszter mondta el köszöntőjét, amelyben kiemelte: hagyományt nem lehet gyártani, de a Kultúra Magyar Városa cím, az alapítása óta eltelt öt évben, mégis tradíciót teremtett. Mert amikor fél évtizeddel ezelőtt létrehozták ezeket a díjakat, nem lehetett még tudni, hogy befogadják-e azok a közösségek, akiknek a tevékenységét ezzel akarták elismerni. Fontosnak tartják-e? Látják-e benne azt, hogy nem egyszerűen csak egy oklevél, hanem az elődök tevékenységének elismerése és az utódoknak egyfajta felhívás a folytatásra. Nagy öröm - mondta a miniszter, hogy fél évtized alatt létrejött egy új és nemes hagyomány az országban. Majd hozzátette, idén Pécs Európa Kulturális Fővárosa, ami a többi városnak és az egész országnak nagy lehetőség a bemutatkozásra, miként a közelgő Európai Uniós elnökség is, amelyet jövőre fél éven keresztül Magyarország tölt be. Mindez lehetőség arra, hogy széles körben bemutassuk kultúránkat és értékeinket egész Európának. Beszédét azzal fejezte be, hogy "akkor tudunk jó hazafiak lenni, ha büszkén vállaljuk lokálpatriotizmusunkat is, hiszen ezekből a részekből áll össze a haza."


A Kultúra Magyar Városa pályázatot az Oktatási és Kulturális Minisztérium, együttműködésben a Külügyminisztériummal, az Önkormányzati Minisztériummal, a Magyar Turizmus Zrt.-vel, valamint a Megyei Jogú Városok Szövetségével és a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetségével hirdette meg.

Ezzel a címmel azon városok helyi önkormányzatát ismerik el, amelyek kulturális, művészeti életüket kiemelkedően fejlesztik, támogatják és kulturális értékeiket, példaértékűen mutatják be.

 

A díjat Hiller István miniszter, Bozzay Andrásné az Önkormányzati Minisztérium főosztályvezetője és dr. Róna Iván a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója három kategóriában adta át. A megyei jogú városok kategóriájában Eger és Győr érdemelte ki a Kultúra Magyar Városa címet.

Habis László egri polgármester bemutatkozó beszédében kiemelte: a hevesi megyeszékhely immár ezer éve fontos egyházi és kulturális központ. A barokk történelmi belváros műemlékeinek gondozása az önkormányzat prioritásainak egyike, a líceum épülete és a főiskola 5 milliárd forintból, míg az érseki palota 1 milliárdból újult meg. A város országszerte ismert kulturális intézményei közül többek között a Dobó István Vármúzeumot és a Gárdonyi Géza Színházat említette, de szót ejtett a köztéri szoborprogramról és a közelmúltban alapított Agria irodalmi és művészeti folyóiratról is, továbbá a magyar bortermelés egyik fellegvárának nevezet Eger városát.

Ottófi Rudolf győri alpolgármester arról beszélt, hogy az idei esztendő különösen sikeres a kisalföldi település számára, hiszen Győr nemrég a Magyarország Legsportosabb Városa címet is elnyerte. Győr kulturális rendezvényei közül az alpolgármester megemlékezett az évente sorra kerülő Könyvszalonról, a Táncművészeti Biennáléról, illetve a Táncfesztiválról. A városban működik az ország legnagyobb vidéki színháza, a Győri Filharmonikusok nemrég Ennio Morriconéval turnéztak a világban, míg a városimúzeum idén Rippl-Rónai kiállításra készül - sorolta Ottófi Rudolf.

A tízezer lakosúnál nagyobb városok kategóriájában Vác, míg a tízezer lakosúnál kisebb városok közül Ráckeve nyerte el a Kultúra Magyar Városa 2010 címet.

Bóth János váci polgármester elmondása szerint a Dunakanyar szívének is gyakran nevezett település 85 védett műemlékkel rendelkezik, köztük az egyedülálló barokk diadalívvel és a kőszentes híddal. A nyilvánosság előtt zajlanak a barokk főtér múltját feltáró ásatások, és nemrég az egykori vár is megújult - fűzte hozzá. Mint megjegyezte, Vác saját ünnepekkel, kultuszokkal rendelkezik, így például Mária Terézia királynő látogatásának emlékére minden nyáron megtartják a Váci Világi Vigalom elnevezésű fesztivált.

Dávid László Ráckeve polgármestere büszkén jelentette be: a Csepel-szigeti település rövidesen átlépi a tízezres lakosságszámot és reméli, jövőre abban a kategóriában is nyerni fognak. A ráckevei delegáció által elhozott kisfilm a város kulturális életéből kiemelte az Országos Nemzetiségi Találkozót, a János Vitéz Napokat, a Summerfest Nemzetközi Folklórfesztivált, valamint az őszi Ászok Fesztivált. Ráckevén található Savoyai Jenő egykori kastélya és az ország egyetlen gótikus stílusú szerb temploma is. Szállodával is rendelkeznek, itt található a Kék Duna Wellness Hotel, amely olyan a Duna partján, mint parányi ékszerdoboz.

A zsűri, idén először – a Kultúra Magyar Városa címet elnyert városokon kívül - külön elismerésben részesítette azt az öt települést, amelyek pályázatait a zsűri kiemelkedőnek értékelte. Díszoklevelet kapott Szolnok a belváros kulturális célú fejlesztése terén elért eredmények és továbbfejlesztési tervek elismeréseként, Nyíregyháza a város kulturális célú fejlesztése terén kifejtett erőfeszítések elismeréseként. Díszoklevéllel jutalmazták Ajkát az egykori iparváros új, kulturális irányú fejlesztési elképzeléseiért, valamint Kazincbarcikát és Szentest a "Szobrok városa" program terén elért eredményekért.

A döntésnél figyelembe veszik a város kulturális aktivitását, a városfejlesztési tervek kulturális elemeit, a kulturális beruházásokat, a kortárs művészet és kreatív ipar szerepét és teljesítményeit, a város külső-belső kapcsolatait, kulturális turisztikai helyzetképét (pl. fesztiválok, kulturális turisztikai programok), a turisztikai infrastruktúra meglétét, állapotát, valamint a fenntartható fejlesztések és az esélyegyenlőség meglétét.

A Kultúra Magyar Városa címet 2005-ben Kecskemét, Keszthely, Vasvár 2006-ban Székesfehérvár és Sárospatak 2008-ban Miskolc, Gyula és Tokaj 2009-ben Szombathely és Balatonfüred nyerte el.

A nyertes települések számára a Magyar Turizmus Zrt. kiemelt promóciós támogatást biztosít egész évben.