ORSZÁGGYŰLÉSI VÁLASZTÁSOK 2010

Kétharmados Fidesz- KDNP győzelem!

A 2010-es parlamenti választás eredménye rendkívüli lett. Soha még párt ekkora győzelmet nem aratott, mint most a Fidesz. A rendszerváltás két nagy pártját - MDF, SZDSZ - viszont a választók eltűntették. A szavazók egy negyedétől pedig támogatást kaptak olyan új pártok - Jobbik, LMP - akik eddig a Kossuth téri törvényhozást kívülről kritizálták. Mindez azt jelzi, hogy a választók nagy változást akartak.

VÁLASZTÁSI EREDMÉNYEK - II. FORDULÓ - ÁPRILIS 25.

A második fordulóban a 46,56 százalékos részvétel mellett az 57 nyitott választókerületből a polgári pártszövetség 54-et nyert el. Az MSZP két egyéni mandátumot szerzett Tóth József és Szanyi Tibor személyében a Budapest XIII. kerületben. Rajtuk kívül Molnár Oszkár függetlenként jutott be a Parlamentbe.

Az új Parlamentben a Fidesz-KDNP-nek 263 képviselője, az MSZP-nek 59, a Jobbiknak 47, az LMP-nek 16 képviselője lesz. A kétharmados többséghez 258 mandátumot kellett szerezni. A Fidesz-KDNP pártszövetség ennél öttel többet kapott. A hivatalos végeredmény, lapunk megjelenése után, május 15-ig születik meg.

KÖZTÁRSASÁGI ELNÖK

Sólyom László köztársasági elnök

A választásnak vége, a végeredmény pedig nem is lehetne egyértelműbb, a Fidesz-KDNP példátlanul erős felhatalmazást szerzett a kormányzásra - mondta Sólyom László köztársasági elnök az országgyűlési választások második fordulójának eredményhirdetése után az Országos Választási Központban.

Az államfő szerint a cél most az, hogy minél hamarabb megkezdődjön a munka, illetve sor kerüljön az Országgyűlés alakuló ülésére. Ez azonban attól is függ, hogy érkezik-e jogorvoslati kérelem az eredménnyel kapcsolatban, illetve mennyi idő alatt bírálják el ezeket. Az ország érdeke az, hogy mihamarabb felálljon az új kormány. Az alakuló ülés idejének kitűzése érdekében a köztársasági elnök haladéktalanul meg fogja keresni a parlamentbe jutott pártokat, hogy megkezdjék a tárgyalásokat az Országgyűlés alakuló ülésének előkészítéséről.

FIDESZ - KDNP PÁRTSZÖVETSÉG

Orbán Viktor: Kétharmados győzelem!

A magyarok ma megalapították a nemzeti együttműködés rendszerét! Megerősítették a demokrácia iránti elkötelezettségüket. Köszönet minden magyar embernek, de különösen azoknak, akik nyolc éven keresztül kitartottak mellettünk - mondta a Vörösmarty téren a Fidesz elnöke értékelve a 2010-es választások eredményét. Orbán Viktor szerint Magyarország csúcsot állított fel, pedig az elmúlt 8 évben csak kritikát és lesajnálást kapott, de ma magyar világsiker született. A csúcsra ma ugyan minden magyar polgár feljutott, de a nyolc éve kitartók vittek minket előre és ők tűzték ki a zászlót - mondta a Fidesz elnöke. A szabad világ országai elszoktak attól - folytatta -, hogy a versenyző pártokra épülő demokráciában lehet olyan egységet teremteni, mint amit ma a magyar állampolgárok értek el. Ma forradalom történt a szavazófülkékben. Ma a magyarok bebizonyították, van értelme a demokráciának, van értelme hinni benne, mert demokratikus keretek között olyan nagy változást tudunk végbevinni, mint régen csak a forradalmak tudtak. A magyarok ma rendszert buktattak és világra szóló sikert értek el. Ma mi vagyunk a szabad világ bajnokai. Mától Magyarországon a nemzeti együttműködés lesz a legfontosabb. A nemzeti együttműködés rendszere új szabályok szerint működik majd, amit a polgárok már évek óta követelnek. A győztesnek nem igaza van, hanem feladata. A feladatunk most az, hogy megkezdjük az ország újjáépítését. Sikernek csak az számít, ami az egész közösség számára siker. "Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!"

A LEGSTABILABB ÉS LEGSIKERESEBB PÁRTSZÖVETSÉG

Semjén Zsolt szerint Európa politikai történetének legstabilabb és legsikeresebb pártszövetsége a Fidesz-KDNP-é. A kereszténydemokraták elnöke vasárnap este a Fidesz választási központja előtt felállított színpadon azt mondta: 2010-től a KDNP e pártszövetség segítségével elsöprő erejű kormányzópárt lett. A politikus úgy fogalmazott, hogy a KDNP Orbán Viktorral annak idején bajtársi szövetséget kötött, amelynek hatására 2006-ban visszakerült a parlamentbe, most pedig a kormányzásra készül.

MAGYAR SZOCIALISTA PÁRT (MSZP)

Fel kell készülni az ellenzéki szerepre . . .

Lendvai Ildikó köszönetet mondott az MSZP mellett kitartó szavazóknak és gratulált a Fidesz győzelméhez, a kétharmados többségéhez. A kétharmadot sok mindenre fel lehet használni, a Fidesz tehet jót is, rosszat is, de az ország érdeke az, hogy jól kormányozzon. Mesterházy Attila örömét fejezte ki, hogy két MSZP-s jelölt mandátumot szerzett a második fordulóban, majd gratulált a Fidesznek és Magyarország új miniszterelnökének. Hozzátette, a Fidesznek példa nélküli felhatalmazást jelent a kétharmad és nem szabad, hogy demokratikus keretek közti egypártrendszerré váljon. Elvárják, hogy a Fidesz "konzultáljon az ellenzékkel". Az előttük álló feladatokról is beszélt, a pártnak szerinte egyrészt értékelnie kell az elmúlt 20, 8, és 4 év eseményeit. A másik feladat, hogy fel kell készülni az ellenzéki szerepre, konstruktív ellenzékként kell dolgozni, ha kell, kemény kritikai hangot megütve. A harmadik feladat az MSZP újjászervezése, most ugyanis nemcsak lezárul egy korszak, de "ez egy új korszak kezdete". Ezért az MSZP szimpatizánsainak, híveinek, szavazóinak azt üzente: a "feladat számunka még csak most kezdődik".

JOBBIK

Vona Gábor: Meglepetést fogunk okozni . . .

Meglepetést ígért a Jobbik országgyűlési munkájában Vona Gábor pártelnök, aki szerint parlamenti pártként sem fognak megváltozni. Négy témát nevezett a legfontosabbnak: az adócsökkentést, a kilakoltatások megakadályozását, a közbiztonság javítását és az elszámoltatást. "Millióan várnak erre" - mondta a pártelnök, aki szerint a Jobbik ezt ki fogja kényszeríteni, parlamenten belüli és kívüli eszközökkel. A Jobbik parlamentbe kerülésével "60 év után" egy valóban alulról szerveződő párt került az Országgyűlésbe. Az ország romokban hever, nincs nyári szünet, pihenés, munka van - mondta Vona Gábor. Majd hozzá tette, mi ugyanazt fogjuk csinálni, mint a választások előtt, nem fogjuk elfelejteni az ígéretünket, nem fogunk megváltozni, nem csapjuk be a szavazóinkat, hanem "továbbra is járni fogunk azon az egyenes, őszinte, bátor, igaz és magyar úton, amelyen közel egymillió magyar ember jár velünk együtt" A Jobbik célja és küldetése "Magyarország megmentése"

LEHET MÁS A POLITIKA (LMP)

Úgy tűnik, a csoda bekövetkezett . . .

Úgy tűnik, a csoda bekövetkezett! Schiffer András szerint történelmet írtak, mert nemcsak a negyedik legnagyobb pártként bekerültek a parlamentbe, de felülmúlták a közvélemény-kutatók várakozásait. Amit az LMP elért, az reményt jelent az ország számára, hogy lehet tisztességgel politizálni. A parlamentbe jutásukkal egy új generáció lépett be a politikába, hiszen ők voltak azok, akik a legfiatalabb jelölti gárdával vitték végig a kampányt. Az Országgyűlésben olyan politikát akarnak megvalósítani, amely alapján van remény arra, hogy az ország kilábal abból a helyzetből, ahol a politika kizárólag a szekértáborok küzdelméről és a haszonszerzésről szólt. Köszönetet mondott a választóknak és aktivistáiknak, hogy pártjuk a semmiből indulva felkerült a politikai térképre és Magyarországon először egy ökopolitikai erő is bejutott a parlamentbe. Ez a teljesítmény annak fényében még nagyobb, hogy a legtöbb választókerületben olyan emberek dolgoztak a kampánystábjaikban, akiknek ez volt az első választási hadjáratuk. A Lehet Más a Politika (LMP) konstruktív, de határozott ellenzéki politikát kíván folytatni. Az LMP kész az együttműködésre a demokratikus ellenzéki párttal és a kormánypártokkal is.

 

VÁLASZTÁSI EREDMÉNYEK - ELSŐ FORDULÓ - 2010. ÁPRILIS 11.

Keretben

Listás szavazatok (%) Egyéni mandátumok (db) Listás mandátumok (db)

Fidesz 52,76 119 87

MSZP 19,3 0 28

Jobbik 16,07 0 26

LMP 7,43 0 5

MDF 2,65 0 0

Elsöprő Fidesz-KDNP győzelmet hozott a parlamenti választás első fordulója. 64,29 százalékos volt a részvételi arány (5,1 millió szavazó), ez valamennyivel elmarad a négy évvel ezelőttitől. A Fidesz-KDNP pártszövetség mind a 20 területi választókerületben az első helyen végzett. Az összesített - nem végleges - eredmény szerint a választók 52,76 százaléka (2.666.727 szavazó) a Fidesz-KDNP-re szavazott. Az MSZP 19,3 százalékkal (975.292) a második helyen végzett. A Jobbik 16,7 százalékkal (844.169) a harmadik. Az LMP 7,43 százalékkal (375.310) a negyedik, parlamentbe jutó párt. Az MDF (2.65 százalék, 134.157 szavazat) és a Civil Mozgalom (0,9 százalék, 45.246 voks) nem került be az Országgyűlésbe. A választás első fordulójának nyertese a FIDESZ-KDNP választási szövetség. Az első fordulóban megszerzett 206 mandátummal már biztosította a kormányzáshoz szükséges többséget (minimálisan 194-re lenne szükség), melyből 119-et egyéni választókerületben nyert el.

Orbán Viktor a győzelem éjszakáján azt mondta, hogy élete legnagyobb feladata előtt áll, a jövőben pedig szerénység és alázat kell céljaik elérése érdekében. A választás nagy vesztese az MDF, amely az országos listát állító pártok közül a Civil Mozgalommal (0,9 százalék) együtt nem tudott bejutni a parlamentbe. Az MDF csupán 2,65 százalékot ért el.

MÁJUS 14-ÉN LESZ AZ ORSZÁGGYŰLÉS ALAKULÓ ÜLÉSE

Sólyom László köztársasági elnök levélben fordult az Országgyűlésbe jutott pártok vezetőihez. Ebben jelezte: azt tervezi, hogy az Országgyűlés alakuló ülését 2010. május 14-re, péntekre hívja össze, feltéve, hogy a jogorvoslati eljárások lezajlanak addig. Az alakuló ülés végleges időpontját az államfő akkor állapítja meg, ha megszületik a választások jogerős eredménye. Sólyom László levelében kéri a pártok vezetőit, hogy az alakuló ülés előkészítő tárgyalásait már ezen a héten kezdjék meg. A köztársasági elnök meghívta továbbá Orbán Viktort, a választásokon győztes Fidesz-KDNP pártszövetség miniszterelnök-jelöltjét a kormányalakítással kapcsolatos megbeszélésre. A találkozóra 2010. április 28-án, szerdán került sor a Sándor-palotában.