"HOGYAN TOVÁBB MAGYARORSZÁG?"

Dávid Ferenc a VOSZ főtitkára nyitotta meg a Művészetek Palotájában tartott rendezvényt, melyen ezernél több vállalkozó vett részt, köztük 100 Széchenyi Kártya-tulajdonos.

Bevezetőjében Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke hatpontos javaslatcsomagot mutatott be, amely a vállalkozások számára kedvező üzleti klíma megteremtésével elősegítheti a magyar gazdaság fellendülését.

1. Versenyképes adókat! Ha ez érvényesül, akkor a többi nem számít. AZ EU önző állomok társulása, a jobb adó vonzza a befektetőket. A VOSZ azt javasolja, a vállalkozások adóterhelését 4 év alatt, a lakosságét 6 év alatt a régiós versenytársak átlagos adóterhelése alá kellene csökkentenie a következő kormánynak. Előbb kell gazdasági fejlődés, abból lesz jólét. 2. Társulj és fogj össze magyar! Az előző rendszer feudális rendszer volt, nem volt senkinek sem vagyona, a polgárosodás a vagyonon alapul. Nálunk tőkehiányos a hazai vállalkozói szféra, ezért a vállalkozóknak össze kell fogni. Példát kell mutatni, hogy az adott szónak van becsülete, hogy a szerződéseket betartják. Más vállalkozói morál kell. A társulást kell ösztönöznie a kormánynak. Minden eszközt ki kell használni, hogy magyar terméket fogyasszunk. 3. A termelésnek prioritást kell élveznie! Magyarország alig termel. A fejlődő világban nagyon alacsony bérért termelnek, és nagyon hamar utol fogják érni a fejlett világot. A munka tisztelete nélkül nem emelkedünk fel. Magyarország társadalmi szerkezete torzszülött. 4. Piacot a magyar vállalkozásoknak! A közbeszerzéseknél 2012-re ugyanolyan arányban kell a hazai cégeknek nyerni, mint Németországban. Az Unióból jövő forrás itt maradjon, így kisebb lesz a külső finanszírozási igény. Ezt az eladósodottságot csökkenteni kell, ez multiplikálódik majd. Protekcionista gazdaságpolitika kell. 5. A kisvállalkozásokat tőkéhez kell juttatni, sokkal több támogatást kell kapniuk. 6. Nem kell euró minden áron! Az uniós átlag 80 százalékát el kell érni, akkor lehet csak csatlakozni az euroövezethez, ha nem jó az árfolyam, akkor Magyarország örök cselédsorba kerül.

A VOSZ elnöke szerint morális megújulásra van szükség, amelynek része kell hogy legyen a kisebb állam, jól megfizetett hivatalnokokkal. "Ha hat okosra jut egy szorgalmas, hat diplomásra egy szakképzett munkás, akkor baj van."

Hazánk jelen helyzete egy gazdasági tömegszerencsétlenség eredménye, és ha nem következik be gyökeres fordulat, további visszacsúszással számolhatunk - adott helyzetelemzést a fórumon Matolcsy György volt gazdasági miniszter. Az adósság- és növekedési csapdából csak a foglalkoztatás bővítésével törhetünk ki. Chikán Attila - többek között mint a VOSZ gazdaságpolitikai bizottságának elnöke is - úgy fogalmazott: szükség van az állami kiadások lefaragására és az adórendszer átalakítására. Fontos azonban, hogy mindez nem mehet a stabilitás rovására. A fórum egyik lényeges megállapítása volt az is, hogy növelni kell a termelés gazdaságon belüli szerepét. A jelenlegi helyzetet jól mutatja Krisán László Ka-VOSZ-elnök megjegyzése, mely szerint az általuk kezelt vállalkozói hitelek - a Széchenyi-kártyák - csupán 4 százaléka fogalmaz meg beruházási célokat.

Előadást hallottunk Beck Györgytől a multik Magyarországon témában, Tolnay Tibortól az építőipar, Wáberer Györgytől a fuvarozás, Gablini Gábortól az autópiac helyzetéről. Csicsáki Péter, a Takarékbank vezérigazgatója szerint stabilizáló szerepet tölt be az 1700 kirendeltségük a vállalkozók és az Önkormányzatok életében.

Csányi Sándor a VOSZ ülésén a bankok szempontjából értékelte a magyar gazdaságot.

Bartha Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke úgy véli, hogy az elmúlt nyolc év monetáris politikája miatt a jegybankot is felelősség terheli abban, hogy Magyarország adósságspirálba került. A magas forintkamatok miatt ugyanis a devizahitelekre terelődött a hangsúly, így csökkent a monetáris politika hatékonysága. Az MNB volt elnöke a Vállalkozók és Munkáltatók országos Szövetségének hétfői fórumán arról is beszélt, hogy lát esélyt további alapkamat csökkentésre. Az állam gazdaságszervező szerepe nélkülözhetetlen egy posztszocialista országban, ahol ki kell alakítani azt, hogy milyen legyen az a piacgazdaság, amely versenyképes a nemzetközi mezőnyben. Meg kell teremteni annak a feltételeit, hogy Magyarország minél előbb az euróövezet tagja lehessen, hiszen "ez biztonságot adna". Mint mondta: Nem csak tervezni kell a gazdaságpolitikát, hanem meg is kell valósítani.

A tanácskozást lezáró beszédében Orbán Viktor hitet tett a mellett, hogy az adóterhelés a vállalkozások esetében négy, a lakosság körében pedig hat év alatt érje el a régiós átlagot. Egyetértett azzal, hogy a hazai közbeszerzéseken 2012-től a többségi magyar tulajdonban lévő vállalatok olyan arányban kerüljenek ki győztesként, mint máshol Európában az ottani "hazai" cégek. A kétéves türelmi időre azért van szükség, mert a magyar vállalkozásokat meg kell erősíteni ahhoz, hogy valós esélyük legyen a pályázatokon való eredményes részvételre. Értékteremtő piacgazdaságot kell kialakítani, az uniós forrásokat pedig át kell csoportosítani úgy, hogy idővel azok nagyjából fele a kkv-k működését és bővülését segítse elő. A kisebb cégek számára jó hír az is, hogy a Fidesz elnöke kilátásba helyezte az üzletrészek öröklésénél jelenleg fizetendő illeték megszüntetését. Legalábbis Orbán Viktor erre tett ígéretet az egyenes ági örökösök esetében, és nemcsak a vállalkozásoknál, hanem a magánszemélyeknél is.

Egymillió új munkahely létrehozásához tíz, az adóterhelés érdemi csökkentéséhez pedig négy-hat évre lesz szükség - mondta Orbán Viktor. Világosan leszögezte, szükség van a külföldi beruházásokra és a multikra, igaz, a nekik adandó adókedvezményeket beszállítói és munkahely-teremtési kvóták teljesítéséhez kötnék.