AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOK

A küszöbön álló európai uniós elnökségünk jegyében találkozott Martonyi János külügyminiszter és James B. Steinberg amerikai külügyminiszter-helyettes

Steinberg külügyminiszterhelyettes és Martonyi külügyminiszter - Követségi fotó

Martonyi János külügyminiszter:

Köszöntök mindenkit. Külön szeretettel köszöntöm James Steinberg általános külügyminiszter-helyettes urat, aki régi barátunk, a régiónak nagyon jó ismerője, és nagyon-nagyon örülünk annak, hogy el tudott látogatni most Budapestre. Áttekintettük a legfontosabb kérdéseket transzatlanti összefüggésben, különös tekintettel Magyarország Európai Uniós elnökségére és az ebből fakadó következményekre, követelményekre, beszéltünk természetesen a Nyugat-Balkánról, beszéltünk a NATO csúcs előkészületeiről, beszéltünk Afganisztánról, beszéltünk az energiáról, energiabiztonságról és még sok minden más témáról. Én most inkább átadnám a szót kollegámnak, és majd ezt követően talán konkrét kérdésekről még lesz alkalmam nyilatkozni. Köszönöm szépen.

Steinberg külügyminiszter-helyettes:

Köszönöm szépen, miniszter úr. Örülök, boldog vagyok, hogy itt lehetek. Hadd kezdjem azzal, hogy részvétemet fejezem ki az Önöket sújtó környezetvédelmi katasztrófa okozta szörnyű veszteségekért. Mi az Egyesült Államokban készen állunk arra, hogy bármilyen módon segítsünk, ahogy tudunk. Mélyen együtt érzünk az itteniekkel, és átérezzük a veszteséget, amelyet elszenvednek.

Számomra nagy öröm, hogy ismét Budapesten lehetek. A kilencvenes évek elején, a demokrácia magyarországi helyreállításának abban a csodálatos korszakában, töltöttem itt némi időt, és ma örömmel láttam itt az élénk és egészséges demokráciát. Ez egy csodálatos történet, amely történet Európához és a világhoz szól mindarról, amit elértek. A most lezajlott sikeres választásaik pedig arra emlékeztetnek minket, milyen értékes partner számunkra Magyarország sok mindenben, és arra, hogy olyan ország, amely értékeinkben ugyanúgy osztozik, mint az érdekeinkben.

Nagyszerű lehetőség volt számomra feltérképezni a Miniszter Úrral azt, hogyan tudjuk munkánkat még hatékonyabban folytatni a jövőben. Tárgyaltunk és kifejeztük elismerésünket arról a jelentős szerepről, amelyet Magyarország Afganisztánban és Koszovóban játszik. Elismertük a fontosságát annak az országnak, amely immár nemcsak importálja a biztonságot, hanem nyújtja is azt másoknak, és oly jelentős szerepet játszik a globális színpadon. Beszéltünk arról, hogyan tudjuk folytatni a közös munkát úgy, hogy az biztosítsa a misszió sikerességét. Beszéltünk Magyarország küszöbön álló Európai Uniós elnökségének izgalmas napirendjéről, a terrorizmus elleni küzdelem, az energiabiztonság kérdéseiről, valamint a fontos vezető szerepről, amelyet Magyarország a Keleti Partnerség kezdeményezésben játszik, továbbá a szilárd támogatásról, amelyben Magyarországot e tekintetben részesítjük. Tárgyaltunk a Nyugat-Balkánról és közös munkánk fontosságáról, az Egyesült Államok és az EU közötti partnerségről, amellyel a Nyugat-Balkán országait segítjük, hogy el tudják foglalni jogos helyüket az európai és transzatlanti struktúrákban, és arról, hogyan tudunk együtt dolgozni azért, hogy ez biztosan bekövetkezzen. Kifejeztem elismerésemet azért a vezető szerepért, amelyet Magyarország játszik a roma integráció ügyében, ami olyan dolog, ami nagyon fontos ügy valamennyiünk számára, és amelyben Magyarország szintén vezető szerepet játszik.

Így mindent összevéve valóban gazdag eszmecserét folytattunk, és arra számítok, hogy a hamarosan megrendezendő NATO-csúcs lehetőséget nyújt arra, hogy ismét megerősítsük a NATO mint közös biztonságunk egyik részének központi fontosságát csakúgy, mint partneri viszonyunkat a többi kérdésben is, amelyekről ma tárgyaltunk.

Martonyi János külügyminiszter:

... kiegészítést, amint azt az előbb ígértem. A látogatás azért is nagyon fontos, mert világossá teszi azt, hogy az Amerikai Egyesült Államok érdeklődése a közép-európai térség, ezen belül Magyarország iránt változatlan és erős. Ezen belül természetesen tudjuk azt, hogy a Nyugat-Balkán európai integrációja az elsősorban európai feladat, és a nyugat-balkáni országoknak a stabilitás szempontjából a legfontosabb tényező az, hogy rendelkeznek az Európai Uniós tagságnak a perspektívájával. Egyidejűleg azonban, és erre a mai megbeszélések során is felhívtam a figyelmet, nagyon lényeges az, hogy az Egyesült Államok továbbra is jelen maradjon ebben a térségben és segítse ezt a folyamatot. Mi bízunk abban és biztosak vagyunk abban, hogy az Egyesült Államok érdeklődése nem csökken sem Közép-Európa, sem pedig a Nyugat-Balkán iránt. Ez a látogatás és a mai megbeszélésünk ennek is bizonyítéka. Egy másik megjegyzés, amit még szeretnék tenni, az a transzatlanti kapcsolatokat illeti. Mi úgy érezzük, hogy a transzatlanti kapcsolatoknak a jelenlegi globális rendszerben egyre nagyobb a jelentősége. Sokat beszélünk azokról a nagy változásokról, átrendeződésekről, geopolitikai, gazdasági változásokról, amelyek ma a világban végbemennek, de kevesebbet szólunk arról, hogy ezeknek a változásoknak a fényében a transzatlanti összetartozás és szövetség jelentősége nem csökken, hanem nő. Ezt fogjuk megállapítani a NATO külügy-és honvédelmi minisztereinek a jövő heti ülésén, és minden bizonnyal erre a következtetésre fog jutni majd a lisszaboni NATO csúcs is. Mindezek a megbeszélések, amelyeket külügyminiszter-helyettes úr most itt a térségben folytat, azt hiszem, hogy ezeket a következtetéseket alapozzák meg. Köszönöm szépen.

Forrás: Amerikai Egyesült Államok Nagykövetsége