ÖNKORMÁNYZATI VÁLASZTÁSOK - 2010. OKTÓBER 3.

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán a választópolgárok 3176 településen szavaztak. A jogosult 7.861.677 polgárból 3.645.029-en éltek az Alkotmány adta joggal, ami 46,36 %. Tizenhárom kisebbség képviseletében, ezerhatszáznégy településen kisebbségi önkormányzat választására is sor került.

Schmitt Pál, államfő gratulált a megválasztott polgármestereknek és képviselőknek. Minden leadott szavazat megerősítette a demokrácia eszményét – mondta a köztársasági elnök. Az államfő arra kérte a települési vezetőket és képviselőket, hogy éljenek a szavazók által rájuk ruházott felelősséggel, virágoztassák fel településeiket és közösen járuljanak hozzá Magyarország sorsának jobbra fordításához. Minden leadott szavazat megerősítette a demokrácia eszményét – mondta Schmitt Pál, s hozzátette: hosszú kampányidőszak végére érkezett az ország, most már a közjó szolgálatának ideje következik. Megnézhető: http://www.youtube.com/watch?v=66LlnSuHb-A

A Fidesz az összes mandátum 61,56 százalékát szerezte meg, ami jelentősen több a négy évvel ezelőtti 55,27 százaléknál. Az adatok szerint 20-ból 20 megye, illetve a főváros közgyűlésében is kormánypárti többség lesz. Tarlós Istvánt választották Budapest főpolgármesterévé. A Fidesz-KDNP főpolgármestere a pártszövetség eredményváró központjában elmondta: programját a kormánnyal együttműködve fogja megvalósítani. A kerületekben is jól szerepelt a pártszövetség: 19 polgármesteri széket szerzett meg. A megyejogú városok közül egyedül Szegedet tudta megtartani a szocialista párt, a többi városban kormánypárti sikert arattak a polgármester-jelöltek. Minden megyében a közgyűlési helyek több mint kétharmadát a Fidesz-KDNP jelöltjei szerezték meg.

Azt talán senki sem vitatja, az a legnagyobb siker, ha nemzeti összefogás valósul meg valami mellett . . . A választáson a kormányzásról, az áprilisban megválasztott kormány munkájáról, és az irányról is véleményt nyilvánítottak, igent mondtak a nemzeti együttműködés politikájára és céljaira, az új, arányos adórendszerre, az együttműködés gazdaságpolitikájára, és igent mondtak arra is, hogy Magyarországnak új Alkotmányra van szüksége. - mondta Orbán Viktor a Fidesz elnök.

Mesterházy Attila a szocialisták elnöke szerint az MSZP-s jelöltek jobb eredményt értek el, mert a tavaszi választásokon, akkor a szavazók 16,8 százaléka voksolt rájuk, most pedig a voksolók 22,1 százaléka szavazott az MSZP-re. A szocialista párt számát és arányát tekintve is visszaesett a megyei közgyűlésekben, az eddigi 322 helyük (ami az összes hely 35,74 százaléka) 89-re (20,99 százalékra) csökkent. Budapesten szocialista polgármester lesz a XIX. kerületben: Gajda Péter, a XX.-ban Szabados Ákos, és a XIII. kerületben Tóth József személyében. Függetlenként, a Civil Egyesület színeiben, de a szocialisták támogatásával őrizte meg pozícióját nagy csatában a IX. kerületben Geiger Ferenc is.

A szavazások eredményeképpen a Jobbik a 23 budapesti kerületből 22-ben jelen lesz, 25 képviselővel. Országosan 3 polgármesteri helyet értek el és két város irányítását is megszerezték. Az összes megyei közgyűlésben is jelen lesznek, háromban a második erőként. 311 települési képviselőjük, 58 megyei közgyűlési és 3 budapesti közgyűlési képviselőjük lesz. Összesen tehát 377 jobbikos képviselő kezdi meg a munkáját a képviselőtestületekben. A megyei közgyűlésekben 61 mandátumot szereztek, ami az összes kiosztható hely 14,39 százaléka. Legjobban: Borsodban, Hajdú-Biharban, Hevesben és Jász - Nagykunban szerepelt a párt, és nem sokkal maradt el ezektől a szabolcsi eredmény sem. A Jobbik két megyében (Szabolcsban és Hajdú-Biharban) tudta megelőzni a szocialistákat. Tiszavasváriban polgármesteri címet szereztek, Fülőp Erik lett a tízezres szabolcsi város újdonsült vezetője.

A Fővárosi Közgyűlésben három képviselője lesz az LMP-nek. A húsz budapesti kerületben 26 képviselőjük lesz. A közgyűlésekben 54 képviselői mandátumot szereztek.

Négy éve még 37 helyet tudtak szerezni parlamenten kívüli politikai erők, mint például a Somogyért Egyesület (10 mandátum) vagy a szabolcsi Összefogás megyénkért (4 mandátum). Ez akkor az összes hely 4,11 százalékát jelentette, 2010-re az arány 1,89 százalékra csökkent, összesen 8 mandátumhoz jutottak a helyi politikai erők.

A kistelepülések túlnyomó részét továbbra is független polgármester vezeti: Gödöllőn Gémesi György, Budaörsön Wittinghoff Tamás, Pásztón Sisák Imre, Esztergomban Tétényi Éva, Gyömrőn Gyenes Levente, Vácon Fördős Attila, Dunaharasztiban Szalay László, Százhalombattán Vezér Mihály, Hajdúszoboszlón Sóvágó László, Csornán Turi György, Pilisvörösváron Gromon István, Visegrádon Abonyi Géza . . .