DALAI LÁMA

Tenzin Gyatso, a XIV. Dalai Láma 1935. július 6-án született egy földműves család gyermekeként egy Takcer nevű tibeti faluban. Szülei Lhamo Dhondupnak nevezték el. Két éves korában jóslatok alapján a Dalai Láma tizennegyedik reinkarnációjaként azonosították és Lhaszába vitték.

1940. február 22-én, öt és fél éves korában a Dalai Lámát formálisan megkoronázták, ekkor vette fel a Tenzin Gyatso nevet. Tanulmányait hat évesen kezdte meg. Tantárgyai közé tartozott a dialektika, a tibeti kultúra és művészet, nyelvtan, nyelvészet, orvostudomány, és a legfontosabb tantárgy, a buddhista filozófia is.

1987-ben bemutatta "Öt pontos béketervét", amely az első lépés volt Tibet jövőbeni státuszának tisztázása felé vezető úton. A következő év júniusában Strasbourg-ban, az Európai Parlament előtt tovább folytatta tervének ismertetését. Kezdeményezésének lényege egy valós tibeti autonómia létrehozása a Kínai Népköztársaság keretein belül. Továbbá arra kérte Kínát, hogy Tibetet alakítsák "békezónává", hogy gátat szabjanak a kínaiak betelepítésének, helyreállítsák az emberi jogok helyzetét, és arra, hogy ne tároljanak nukleáris fegyverzetet és hulladékot Tibet területén. Ugyanennek a tervnek a keretein belül Tibet jövőjéről szóló, nyitott, komoly párbeszéd kialakítását kezdeményezte.

1989-ben elfogadta a Nobel - Békedíjat, melyet a tibeti helyzet békés megoldása érdekében tett erőfeszítéseiért adományoztak neki. A Nobel-bizottság kijelentette: "A Dalai Láma békés filozófiája az emberi lények iránti végtelen tiszteleten, valamint az emberiség és a természet iránti egyetemes felelősség elvén alapszik." Eddig összesen ötvenkét országba tett utazásai, és politikusokkal, államfőkkel, vallási vezetőkkel történt találkozói során a tibeti helyzet, és más konfliktusok békés megoldása, az emberi jogok, és a környezet megóvása mellett szólalt fel. Számtalan államférfi fogadta hivatalosan. A politika, a vallás, a tudomány és a gazdaság világának befolyásos személyiségei folyamatosan keresik társaságát, hogy eszmét cseréljenek különböző kérdésekkel kapcsolatban. Rendszeresen hívják meg a világ különböző országaiba, hogy kifejtse véleményét a békés együttéléssel, és a világbékével kapcsolatban, illetve azért, hogy tanításokat adjon. Szellemi vezetőként, és Tibet vezetőjeként betöltött szerepe mellett a Dalai Láma a tibeti buddhista hagyomány egyik legnagyobb mestere, és tudósa. Ebben a vonatkozásban rengeteg időt szentel annak, hogy tudását, és spirituális tapasztalatait megossza buddhista mesterekkel, és a szélesebb közönséggel.

Parlamentben:

http://www.youtube.com/watch?v=wWDI32T4qlo

http://www.youtube.com/watch?v=Oo3IvGh6Pmk

http://www.youtube.com/watch?v=oLCQXb1GIBw

http://www.youtube.com/watch?v=eyIIObFyK4I

Nyolc vers - amelyhez a tanítás kapcsolódik:

1. Eltökélten, hogy a mindent adó ékkőnél is értékesebb legmagasabb célt elérem az összes lény javának szolgálatára - tartsak mindenkor nagy becsben minden lényt!

2. Találkozzak bárhol bárkivel, tekintsem magam mindenkinél alacsonyabbnak, és szívem legmélyéből, tisztelettel tartsak mindenki mást fölöttem állónak!

3. Vizsgáljam elmém minden cselekvésem közben, s amint zavaros gondolataim s érzelmeim támadnak, szembenézve velük szilárdan, hárítsam el azokat, mert rám és másokra is bajt hoznak!

4. Ha bármikor vétkektől és szenvedéstől terheltbántó jellemű lényeket látok, tekintsem őket ritkán talált értéknek, mintha csak drága kincset leltem volna!

5. Ha mások, irigységből fakadóan, igazságtalanul bántanak, rágalmaznak s gúnyolnak, vállaljam magamra a vesztést, s a győzelmet nekik adjam!

6. Ha valaki, akinek segítséget nyújtottam, vagy akiben erősen bizakodtam, szerfelett fájdalmas módon bántalmaz, tekintsem még őt is becses tanítómnak!

7. Röviden: közvetlenül s közvetve ajánljak fel minden jótéteményt s örömet a lényeknek - mint anyáimnak1 - és vállaljam csendben magamra minden szenvedésüket és fájdalmukat!

8. Mindezen cselekedeteim a nyolc világi aggályszennyétől érintetlenek maradjanak, s felismerve az összes dolog merő téveszme voltát, kötődéstől mentesen, minden béklyómtól szabaduljak!

A Nyolc vers a szellem képzésére első hét versszaka a belső ösvény módszer oldala kiművelésének gyakorlataival foglalkozik. Ezek az együttérzés, az egyetemes segítőkészség, a törekvés a tökéletes felébredettség buddha állapotának elérésére stb. A nyolcadik versszak azokkal a gyakorlatokkal foglalkozik, melyek az ösvény bölcsesség oldalának kiművelésére irányulnak.

BUDAPEST DÍSZPOLGÁRÁVÁ AVATTÁK A XIV. DALAI LÁMÁT, TENDZIN GYACÓT

Budapest díszpolgárává avatták a XIV. Dalai Lámát, Tendzin Gyacót a budapesti városházán. A világ első számú buddhista vallási vezetője hangsúlyozta: el kell érni, hogy a XXI. század a világbéke évszázada legyen. A világbéke eléréséhez párbeszédre van szükség, ha ez megvalósul, akkor a XXI. század a dialógus évszázadává is válhat. "A világbéke azonban nem magától jön el, azt nekünk kell megteremtenünk"

The city of Budapest confers Honorary Citizenship upon His Holiness the Dalai Lama at Budapest City Hall.

XIV. DALAI LAMA

Hungary, Budapest 2010th 20 September

The Tibetan cultural heritage with a very big help in the preservation of hope, thousands of years of tradition in ancient cultures represent, in today's era of great importance. 20 century was the century of bloodshed, which is unable to solve the problems, the solution does not constitute a lasting solution to violence, but the dialogue, and 21 this century will be about. Practical solution is required, and this is only possible through dialogue. The common sense should be based on common interests should be kept in mind.

The Dalai Lama also said that the garden can be beautiful, in which a variety of coloured and scented flowers, and various communities on this planet, there are cultures. The world value of the various identities. There is hope to keep these cultural, the smaller communities can expect a hopeful future.

The 75-year religious leaders, Nobel Peace Prize winner, if we are pessimists, this can lead to tilt, right cause to fight, and when our cause it is true, must continue the struggle. Quoted a Tibetan saying that "if they fail nine times, winning nine new strength." Happiness is the ultimate source of internal reconciliation; the continued hatred consumes the immune system. I personally am happy. The inner peace, not only to Buddhism but other religions through the power of belief in God is also available in this respect all religions the same opportunities.

He also said that the global economic crisis for four main reasons of greed, speculation, ignorance and fear.

The economic question is answered on our problems the Hungarians, hard work and optimism! Politicians also have the responsibility, and if not well handled by the cases, people should use the freedom of expression, they criticise.

He told me every opportunity to speak to the fundamental human qualities to protect, extend human kindness. The human kindness can be a source of inner peace, which gives inner strength, we can express this thanks to a transparent manner, and this creates a friendship that people expect of each other.

The exiled Tibetan religious leader in India - the National Assembly of Hungary, and the Hungarian Society of Friends of Tibet Tibetan Buddhist organisations were invited to Hungary.