2011. KARÁCSONY

Az igazán nagy ajándék az időnk, amivel megajándékozzuk egymást

A Budapesti Karácsonyi Vásárt Budapest főpolgármestere, Tarlós István nyitotta meg, majd díszvendége Belgium képviseletében, a Belga Királyság nagykövete Jo Indekeu köszöntötte a közönséget. A 13. Budapesti Karácsonyi Vásár igazi meghitt ünnepi hangulattal várja az idelátogatókat. Már messziről érezhető, íncsiklandozó illatok – kenyérlángos, téli fűszeres italok és sültek, kürtös kalács és más, elengedhetetlen vásári finomságok – csalogatják a sétálókat a Vörösmarty tér felé. Beleszippantva a levegőbe, érezhető, hogy közeledik a Karácsony! A Budapesti Karácsonyi Vásárra közel 600.000 ember kíváncsi évente. Nem csoda, hiszen itt a magyar kultúra, a hungarikumok, a gasztronómia, az ünnepi szokások egyaránt képviselve vannak. Ebben az évben azonban, meglepetések is várják az idelátogatókat. A Gerbeaud Ház például idén megelevenedik, és felejthetetlen műsorokkal szórakoztatja a sétálókat. És a Vörösmarty teret nem csak a karácsonyfa fényei ragyogják be! A Karácsonyi Vásár történetében először fellobban a Béke Lángja, melyet a betlehemi Születés Bazilikából hoztak kiscserkészek Budapestre. Aki pedig támogatni szeretné a rászorulókat, megteheti! Ha vásárol egy gyufásdobozt, akkor hozzájárul, hogy “A kis gyufaárus lány” története valóban csak mese maradjon.

Annak eredtünk nyomába, kinek mit jelent a Karácsony …

BOLYKI BALÁZS - ZENÉSZ

- Önnek mit jelent a Karácsony?

- Négy fiúgyermekem van, így én is megélem velük a Karácsony minden szépségét. A varázslatot, amit gyermekként kaptam, azt most én adom tovább ezeknek a csöppségeknek. Sok apró dolog van, amiben lehet hinni. Az ajándékozáson kívül az emberi kapcsolatok is felkonvertálódhatnak. Az igazán nagy ajándék az időnk, amivel meg tudjuk egymást ajándékozni. És abban is bíznunk kell, ilyenkor a problémás kapcsolataink is meg tudnak gyógyulni.

- Koncertet ad december 23-án itt a Vörösmarty tér színpadán. A négy fia is itt lesz?

- Bizonyosan itt lesznek.

- A Szentestét családi körben tölti?

- Úgy érzem, a Karácsonyt kisajátítjuk magunknak, haza visszük a szobába. Meleget csinálunk, főzünk, sütünk és onnan mindenki kizáródik. Holott a Karácsony apropója egy hajléktalan születés. Egy olyan személyt, Jézust ünnepelünk, akinek nem volt otthona, azért született jászolban. Úgy döntöttem, hogy a 24-dikét oda fogom adni, azoknak az embereknek, akik úgy érzik, szükségük van valakire. Azokra gondolok, akik egyedül élnék meg a Szentestét és az olyan családokra, akik eljönnek, mert közösségben szeretnének lenni. Megosztom velük a gondolataimat, a zenémet és a szívemet fogom adni.

- Ez a mások iránti szeretet mélyről gyökerezhet.

- Öt fiú testvérem van. Nagy szeretetben vártuk mindig a Karácsonyt. Aztán amikor kamaszok lettünk, úgy gondoltuk, hogy ebből a szeretetből ami nekünk jutott, adjunk másoknak is és elmentünk Karácsonykor egy aluljáróba, ott zenéltünk ajándékként az ott lévőknek.

CSOMÓS MIKLÓS - BUDAPEST FŐVÁROS FŐPOLGÁRMESTER-HELYETTES

- Milyen volt gyermekkorában a Karácsony?

- Voltak szép Karácsonyaim, de voltak szomorúak is, attól függően, mi történt a családunk életében. De mindig meghitt, szeretetteljes érzést jelentett számomra. A család együttlétét.

- Hogyan ünneplik idén a Karácsonyt?

- Mivel régóta az a szokás nálunk, hogy nagyobb, unokatestvéri körben tartjuk a Karácsonyt, ezért a családdal előtte egy nappal már megtartjuk

MOLNÁR JÓZSEF, IGAZGATÓ BTSZK

- Hol tölti a Karácsonyt?

- Családi körben töltöm, ahol megemlékezünk Jézus Krisztus születéséről, ami nekem a Karácsonyt jelenti. Mivel hithű katolikus vagyok, ezért számomra ez a kétezer éves hagyományú ünnepkör a legfontosabb az év során.

TÓTH GABI, ÉNEKES MAGYAR POPDÍVA

- Szűk családi körben töltöd a Karácsonyt?

- Abszolút, de három napot utazunk ilyenkor. Én megyek haza Tapolcára a párommal. Ott vagyok egy napot, utána másnap vissza Hatvanba, a párom nagyszüleihez. Mozgalmasan szokott telni. Szentestén családi vacsora lesz. Együtt főzünk. Néhány éve már nem ajándékról szól a Karácsony.

- Hol vásárolsz ajándékot?

A kis üzleteket szeretem. Megvannak a bejáratott helyeim. Nagyon szép, zöldövezeti helyen lakom Budán. Nem szoktam a Plázákba járni vásárolni.

- Mit veszel a családod tagjainak, amivel örömet szerzel?

- Az apukám már előre megkapta az ajándékát, egy pálinka főző berendezést, ez az új hobbija. Szeretne pálinkákat főzni. Hasznos dolgokra törekszem, amire tudom, hogy vágynak.

- Mit vásárolsz a párodnak?

- Ruhákat, kiegészítőket. Megbeszéltük mit szeretne és megvesszük együtt. A kapcsolat elején persze még megleptük egymást.

- Te mit szeretnél Karácsonyra?

- Egy új mikrofont. Már ki is néztem, gyönyörű kék színű, kövekkel kirakott, mindig nézem az interneten, szóval tudják, hogy mit szeretnék.

CSISZTÚ ZSUZSA - SPORTOLÓ, TELEVÍZIÓS MŰSORVEZETŐ

- Már készülsz a Karácsonyra?

- Igen, már mindent átbeszéltünk a férjemmel. A felnőtteknek mire lenne szüksége, a gyerekeknek milyen meglepetés legyen. Én évek óta saját készítésű ajándékot is adok. Főzök be eperdzsemet, baracklekvárt, szilva lekvárt és feldíszítem a kis üvegeket. Nem csak szép, de ráadásul nagyon finom.

- Ami megmosolyogtat, humoros ajándékot is szoktál adni?

- Természetesen. Persze attól is függ, kinek adom. A barátoknál és barátnőknél abszolút benne van valami csavar az ajándékban. Például egy speciális üzenet, ami valami korábbi eseményre utal.

- A vásárlást hogyan intézed?

- Szeretem megtervezni előre a dolgokat. Nem hagyom az utolsó percre.

- Kis üzlet vagy pláza?

- Kis üzlet, kis piac, magánkereskedő, ismerős nénike!

- Milyen körben töltöd a Karácsonyt?

- A szentestét mindig családi körben. Majd folyamatosan megyünk a családtagokhoz, vagy ők jönnek hozzánk.

 

HAJDÚ- SARKA KATA - MODELL

- Mit szeretsz a Karácsonyban?

- Amióta gyerekeim vannak, azóta szeretem igazán a Karácsonyt. Nekik élménnyé tenni, az nekünk is élmény. Ahogy készülünk, hogy a Jézuska hozza a karácsonyfát, az ajándékokat ... Varázslatos hangulatot ad.

- A gyerekektől hogyan tudsz vásárolni? Viszed magaddal őket?

- Az utolsó két napon elviszem őket az anyukámhoz, akkor intézem a karácsonyi előkészületeket. Egyébként meg akkor megyek vásárolni, ha eljön hozzánk az egyik nagymama.

- Hol vásárolsz Karácsonyra?

- A nagy Plázákat szeretem, ott megtalálok mindent egy helyen. A játéktól a cipőn keresztül a ruhákig mindent. meg tudok ott venni.

- Azt elmondod, hogy te mit szeretnél Karácsonyra?

- Igen, már közöltem a férjemmel és a családom többi tagjaival is. Van egy kívánság listám személyre szabottan, hogy kitől mit szeretnék kapni.

- És a meglepetés?

-A férjem mindig belecsempész valami meglepetést. De az nagyon jó, ha azt kapom amire vágyom.

- És te mit ajándékozol a párodnak?

- Megkérdezem, de mindig direkt valami vicceset mond, hogy Ferrarit, meg ehhez hasonlót. Azért megpróbálom kitalálni, a kedvébe járni és általában sikerül.

UNGÁR ANIKÓ - BŰVÉSZ, RUHATERVEZŐ, ELŐADÓMŰVÉSZ

- Bűvész vagy. Karácsonykor szoktál bűvészkedni?

- Engem a bűvészet rendkívül gyakorlatiassá és gyorssá, határozottá és tudatossá tett. Én így élem a minden napjaimat, naná, hogy Karácsonykor is.

- Lesz meglepetés a családtagoknak?

- A menü! Mivel egyszer egy évben van Karácsony, azt kérik, hogy bizonyos dolgok ismétlődjenek, például a borsodó krémlevesem. Általában van hal és pulyka is. Én salátát eszem, mert vegás vagyok.

A többi mindig meglepetés.

- Családtagjaid tudják, hogy mit szeretnél Karácsonyra?

- A férjemmel ismerjük egymás vágyait. A fiam pedig mindig nagyon különleges individuális dolgokat szokott kitalálni, amire soha nem is gondolok, miközben tudom, hogy fantasztikus a dolog.

- Mit gondolsz a Karácsonyról?

- Nem szeretem a kötelező dolgokat, mert ne mondja senki, hogy most kell szeretnünk egymást. Nekem az egész év folyamatos odafigyelést jelent a családomra. Számomra mindig a legfontosabb volt a családom, még a karriernél is fontosabb! Még akkor is, amikor nagyon dübörögtem. Nem véletlenül tudtam egy kicsit hamarabb lejjebb rakni a lantot. Karácsonykor minden be van zárva és valamilyen formában mindenki magának vindikálja ezt a napot. Nekünk szenteste ugyanolyan finom vacsora lesz mint máskor, mert minden este együtt vacsorázunk.

HORVÁTH ÉVA - MODELL

- Mit jelent neked a Karácsony?

- Volt idő, amikor a rohanást, az örültek házát, amikor menni kell ajándékot vásárolni. Az utóbbi években ez megváltozott. Ma már azt jelenti, hogy szépen feldíszített karácsonyfa, finom vacsora, átmenni a családhoz, a család jön át. Megvendégelni egymást. Egy kis ajándék.

- Hány embernek veszel ajándékot? Szeretsz vásárolni?

- Öt-hat embernek. Karácsony előtt két héttel már nem szeretek vásárolni, mert óriási a tömeg. A jópofa kis karácsonyi vásárokat kedvelem, ahol meg lehet inni egy pohár forralt bort. Annak van hangulata.

- Ki szoktad kinyomozni kinek mi a vágya?

- Nem nyomozok utána. Kerek perec megkérdezem, mi az amit nagyon szeretne. És akkor megmondják. Ha nem mondanak semmit, az a nehezebb eset, akkor megpróbálom kitalálni.

- Te, mire vágysz? Megmondod?

- Persze, mindig elmondom. Egy csomó apró praktikus dologra. Kártyafeltöltőre, tartós elemekre …

- És női dolgokra?

- Ami női dolog csak létezik, azt már begyűjtöttem az életemben. Nincs szükségem semmilyen smink készletre. A parfümöt pedig mindig magam veszem.

- Mi lesz a következő feladatod a munkában?

- Mexikóban az Éden Hotel 2-öt forgatjuk.

- Karácsonykor lesz különlegesség az asztalon?

- Anyukám egész évben nem szokott sütni, mert nem vagyunk édesszájúak, de a Karácsony az különleges alkalom, ilyenkor rengeteg sütemény van az asztalon. A többit felosztjuk, ki mit készít, van aki pulykát, van aki libamájat, van aki halat.

- Mekkora lesz a Karácsonyfa?

- Amekkora elfér a szobában. Tetőtől talpig, azt szeretem.

 

A karácsonyfa-állítás először a 16. században, Németországban az evangélikusoknál alakult ki. A 18. század végén már egész Németországban szokás volt karácsonyfát állítani. Innen jutott el a 19. században előbb Ausztriába, majd egész Európába, a kivándorlókkal az Újvilágba, és így kezdett meghonosodni az egész nyugati keresztény világban. A karácsonyfákat kezdetben édességekkel és gyümölcsökkel díszítették fel, később kezdett kibontakozni az üvegdíszek megjelenése. A karácsony megünneplése egyre inkább szokássá vált a nem vallásos családok körében is, a szeretet, a béke ünnepeként, a vallásos keresztényi rítusok egy részét átvéve. Napjainkban, az európai zsidó-keresztény kultúrkörben a karácsony népszerű és sokakat érintő ünneppé vált, amely mindenki számára más-más jelentést hordoz.

Magyarországon a katolikus keresztények számára Jézus születésnapjának fénypontja a karácsonyi misén való részvétel (24-én éjfélkor vagy 25-én napközben). December 24-én hagyományosan a családok böjtölnek (karácsony böjtje), és csak este fogyasztják el a böjti vacsorát. Ez eredetileg alma, dió, méz és fokhagyma, majd vajas bableves hús nélkül (böjtös bableves), végül mákos guba volt, de újabban kialakult hogy hal, illetve töltött káposzta kerül ilyenkor az asztalra.

December 25-én következik a karácsonyi ebéd vagy karácsonyi vacsora. A család, esetleg a nagyobb rokonság ilyenkor összegyűlik, hogy együtt fogyassza el a karácsonyi ételeket. A magyaroknál a bensőséges családi együttlét általában 24-e estéje (szenteste), míg a nyugat-európai országokban többnyire 25-e.

A nem vallásos, de keresztény kultúrkörbe tartozók számára a karácsony általában a szeretetet, a családi együttlétet jelképezi. Karácsonykor elterjedt szokássá vált megajándékozni szeretteinket. Az üzletek és áruházak a szentestét megelőző hetekben igyekeznek kihasználni az ajándékozás szokását és reklámdömpinggel próbálják bevételüket többszörözni – ezzel sokszor pusztán fogyasztási lázzá torzítva az ünnep hagyományos és valódi lényegét.

(Szabados)