KARÁDY KATALIN MÚZEUM ÉS KÁVÉHÁZ

A sors és a véletlen hozta utamba Karády Katalint - mondta el még a hivatalos megnyitás előtt Kálmán Tibor üzletvezető, aki egyben résztulajdonos is. A Karády-hagyaték eléggé kalandos módon egy ismerősömhöz került - folytatta. A művésznőnek nem volt gyermeke - még a testvéreinek sem! Mohácsi Ilona, a házvezetőnője kísérte végig az életét és az ő testvérének a lánya hozta haza a hagyatékot Gödöllőre. Ez a hölgy az én egyik ismerősömnél halt meg, hozzátartozója neki sem volt. Az értékes, személyes tárgyakat felajánlották az államnak, a Színháztörténeti Intézetnek, múzeumoknak - senkit nem érdekelt. Legfeljebb pár száz forintot akartak az egészért adni. Ekkor fordult hozzám az örökös, mert úgy gondolta, nem szabad elfecsérelni a hitelesen eredeti tárgyakat. Találtam két üzletembert, akik megvették, azzal a feltétellel, hogy ingyenes múzeumot hozzunk belőlük létre!

Elkezdtünk helyet keresni. Karády Katalinnak villája volt a Lepke utcában, Ujszászi István tábornoktól kapta, érthető, ha kötődött a második kerülethez. Szerencsénk is volt, hogy eladó helyet találtunk, viszonylag közel az egykori villához, mely most egy követség épülete. A teljes hagyaték egy teherautónyi mennyiséget tesz ki, ebből a legérdekesebb darabokat mutatjuk be. Mindjárt a belépésnél ott van a bundája, melyre a KK monogramot szinte mindenhová feltette. Látható a nyaklánca, belevésve kedvenc filmjének címe: "Ma, tegnap, holnap". A túloldalon ezen is a KK-t találjuk. Édesanyjától kapott egy vésett cigarettatárcát, megmaradtak az ékszerei, még a kedvenc széke és festménye is. Megvettük a Széchenyi Könyvtártól a korabeli plakátok negatívját, újranyomattuk és mindet szép, szecessziós keretekben helyeztük el. Húsz filmjéből tizenötnek van meg az eredeti plakátja, mellé írva a premier időpontja is.

Így jött létre a Karády Katalin Múzeum és Kávéház Budapesten, a második kerületi Lövőház utca 16-ban. Belépődíj nincs, de úgy gondoltuk, aki ezt az egészet végignézi, talán el is fárad és jól esne neki egy finom kávé, egy szendvics, valami sütemény, sőt megkóstolná Karády Katalin kedvenc tortáját is. Ezt egy olasz szakács készítette neki még New Yorkban, de nekünk sikerült kinyomozni a receptjét. Titoktartási szerződést kötöttünk, így csak annyit mondhatok róla, hogy legjobban a Sacher tortára hasonlít. Ételeink alapanyagát Olaszországból hozatjuk, a süteményeket is olasz szakács készíti. Van már Karády borunk is, mert tudjuk, hogy a rosét kedvelte leginkább. A szekszárdi Prantner pincészet készíti - kifejezetten csak nekünk - olyan minőségben, ami Karádyhoz méltó!

Régen sem csak kávét ittak az emberek a kávéházban, itt sem kell erre szorítkozni. Külön borpincében hatvanhatféle bort tárolunk. Van már Karády-vörösbor is, de még folyamatosan válogatunk. Roséból is tizenkét különbözőt kóstoltunk meg, mire - borász segítségével - eldöntöttük, melyik bor az, ami annak a kornak és a mai kor ízvilágának is a leginkább megfelel. A korhűség más szempontból is fontos, ezt szolgálják - egyebek mellett - a maratott üvegek. Mint Bécsben.

A budapesti kávéházkultúra a maga idejében Bécsnél is fejlettebb volt. Ezt a minőséget szeretnénk visszahozni. Ha pedig már a minőségnél tartunk, beszélni kell a fagylaltról és a kávéról. A világ legjobb fagylaltját, a Häagen-Dazs fagylaltot kínáljuk, a kávénk pedig egyenesen párját ritkítja! Sőt, bátran kijelenthetjük, nálunk kapható Magyarország legjobb kávéja! Egy jó kávéhoz ugyanis három dolog kell: a kiváló alapanyag - ez nálunk a Carraro 1927, ami a világ hat legjobb termelőhelyéről gyűjtött keverék. Kell egy nagyszerű gép, a Faema-61, amiből összesen csak pár darab készült. Ára egy autóéval egyenlő. Végül a legfontosabb az ember, aki főzi, Tóth Sándor, a magyar barista bajnok.

Ehhez a színvonalhoz igazodik a helyek belső kialakítása is. Brazil és olasz márvány, eredeti Swarovski kristályok díszítik a helyiségeket. Fényképek alapján elkészíttettük azokat a lámpákat, amiket abban a korban használtak. Bent, múzeumi tárlókban sorakoznak az értékes relikviák. Ott vannak a könyvei, a lemezei, olyan színvilág által körülvéve, ami sajátos hangulatot kölcsönöz a tereknek.

Cseresznyefa, vajszínű bőr és a rézlámpák sárga fénye a "boldog békeidőkre" emlékeztet. Áll ez különösen arra a részre, amit Karády-szalonnak neveztünk el. Itt el lehet bújni, zavartalanul beszélgetni, élvezni a letűnt kor hangulatát. A színes üvegfestmények ugyan utánzatok, de fotók alapján a legjobb kortárs művész készítette. Olyan az egész, mintha nyolcvan évet lépnénk vissza a történelemben. Az érzést segítik a halk Karády-dalok, melyek már a nyitás pillanatától, reggel kilenctől, éjfélig - hét végén éjjel kettőig is - szólnak. A Karády Katalin Múzeum és Kávéház hiányt pótol. Elegáns helyek vannak még máshol is Budapesten, ám azok meglehetősen drágák. Olcsók is vannak - ott viszont színvonalat ne várjunk! Nálunk minőséget kapnak, megfizethető áron!