EURÓPAI UNIÓ MAGYAR EU-ELNÖKSÉG

A MAGYAR SOROS ELNÖKSÉG KULTURÁLIS PROGRAMJAI

Bemutatta a magyar soros elnökség májusi és júniusi kulturális rendezvényeit a szervező Hungarofest Nonprofit Kft. Kiemelt helyen szerepel a Liszt-év és kapcsolódó eseményei. Kiemelkedik a május végére tervezett Vatikáni Nagykoncert, amelyet Schmitt Pál köztársasági elnök ajánlott fel XVI. Benedek Pápa számára. A vatikáni hangversenyen a Kocsis Zoltán által vezényelt Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekar, valamint a Magyar Nemzeti Énekkar lép fel. Az elnökség hátralevő részében a magyar kultúra és kimagasló művészei 15 nagykiállítással lesznek jelen Európa nagyvárosaiban. A kiállítások között kiemelkedik a Márai Sándor életét bemutató tárlat, amely Barcelonában egészen októberig látogatható, a Duna-koncepcióra épülő kiállítások Bécsben, a magyar avantgárd egyik legjelentősebb alakját Kassák Lajost júniustól népszerűsítő berlini kiállítás, valamint a szintén júniusban, Londonban nyíló Szemtanúk: Magyar Fotográfia a 20. században című tárlat, amely olyan magyar képzőművészeket hoz közel a londoni közönséghez, mint Robert Capa, André Kertész vagy Moholy-Nagy László. Izgalmas hazai kulturális eseménynek ígérkezik az Art on Lake - Művészet a Tavon című szoborkiállítás, amely a Városligeti Csónakázótavon lesz látható. A szobrokat 14 uniós tagország, 25 jeles szobrásza készít külön erre az alkalomra. A csónakkal is bejárható kiállítás májustól szeptemberig lesz megtekinthető. A magyar soros elnökséget hivatalosan zárja és a nyarat köszönti a Duna-party - Budapest Nyárköszöntő Fesztiválja, amely a Margitszigettől a Kopaszi gátig három napon keresztül kínál kulturális eseményeket, amelyek célja, hogy felhívják a figyelmet a Duna jelentőségére. Brüsszelben az elnökséget június végén egynapos magyar gasztronómiai, kulturális fesztivál zárja, amely egyúttal a Duna-stratégia aláírásának ünnepélyes eseménye is lesz.

EURÓPAI POLGÁR DÍJ

Ferge Zsuzsa és Böjte Csaba vehette át Európai Parlament által nemrég alapított Európai Polgár Díjat. A díjat olyanoknak adományozzák, akik segítik az EU-n belüli integrációt, az unió lakóinak egymás iránti megértését. Mindkét díjazott munkásságának fő iránya a társadalomból kizártak, a sanyarú körülmények között élők felkarolása, melyet példaértékű elhivatottsággal műveltek, művelnek. Mindketten nem csak Európai Polgárok, hanem Magyarország, a magyarság büszkeségei.

EURÓPA JÓ ÚTON HALAD

A magyar elnökség idején fontos lépések történtek az európai gazdaság megerősítésére, mondta José Manuel Barroso a május 9-i Európa-nap alkalmából. Az Európai Bizottság elnöke bízik abban, hogy Horvátországot hamarosan az EU tagjaként üdvözölhetik, és érdeklődéssel várja a magyar elnökség romastratégiáról szóló jelentését.

SZÉNMENTES EURÓPÁRÓL VITATKOZTAK AZ ENERGIAMINISZTEREK

Az Európai Unió 2020-ig terjedő energetikai stratégiájának megvalósulását követően is szükség van a tagállami energiapolitikák összehangolására, ezért indokolt a 2030-ig, majd a 2050-ig tartó célkitűzések meghatározása - hangsúlyozta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter az uniós energiaügyi miniszterek gödöllői informális ülésén.

SCHENGEN MEGŐRZÉSE

A tagállamok többsége szerint meg kell őrizni a belső határellenőrzés nélküli schengeni rendszert, mert ez az EU egyik legfontosabb vívmánya - így vonta meg a Belügyi Tanács 2011. május 12-i, brüsszeli rendkívüli ülésének mérlegét Pintér Sándor belügyminiszter. A tanácskozás összehívását helyesnek, a megbeszélést pedig eredményesnek minősítette. A magyar belügyminiszter a tanácsülés közben tartott sajtóértekezleten kiemelte, hogy "minden tagállam minisztere részt vett az ülésen". A rendkívüli tanácsülés napirendjének két legfontosabb témája a dél-mediterrán térségből jövő menekülthullám kezelése és a közös menekültügyi rendszer 2012-re való létrehozása volt. "Egyértelmű álláspontja valamennyi miniszternek, hogy a személyek szabad mozgása az Unió területén az EU egyik legfontosabb vívmánya és ezt meg kell őrizni" - mondta Pintér Sándor. A sajtóértekezleten kétszer is leszögezte, hogy a többség véleménye szerint a belső határellenőrzést nem szabad egyes tagállami döntések alapján visszaállítani, mert ez láncreakciót indíthat el, és megingathatja a tagállamok egymás iránti bizalmát. A Bizottságot képviselő Cecilia Malmström belügyi biztos a sajtóértekezleten szintén azt emelte ki, hogy a tagállamok ne tegyenek egyoldalú lépéseket. "Egyértelműbbé kell tennünk a szabályokat annak érdekében, hogy a tagállamok ne tehessenek egyoldalú és aránytalan lépéseket" - fogalmazott. A javaslatok jóváhagyásáról az Európai Tanács 2011. június 24-i ülése fog dönteni.

IGAZSÁGOSABB KERESKEDELMI KEDVEZMÉNYEK

A tagállamok támogatták az Európai Bizottság javaslatát az általános preferenciarendszer felülvizsgálatáról amelyet a magyar elnökség nevében Martonyi János külügyminiszter vezette. Az EU általános preferenciarendszere jelenleg 176 fejlődő ország számára biztosít viszonosság nélküli kereskedelmi kedvezményeket vámmentesség, illetve csökkentett vámtételek formájában. Miután a GSP-kedvezmények közel 40 százalékát jelenleg az úgynevezett feltörekvő fejlődő országok használják fel (köztük például Szaúd-Arábia, Brazília, Oroszország, Kína, Dél-Afrika vagy Venezuela), a Bizottság egy igazságosabb rendszer kialakítását javasolta, így egy átmeneti időszak után kizárnák a kedvezményezettek köréből a magas vagy közepes egy főre jutó jövedelemszinttel rendelkező országokat. "A javaslat lényegét nagyon könnyű összefoglalni: a preferenciális rendszerből részesüljenek azok, akiknek arra tényleg szükségük van" - mondta Martonyi János, és leszögezte, hogy ezzel az iránnyal a tagállamok egyetértenek. A miniszter rámutatott, hogy bizonyos, főleg technikai jellegű kérdésekben vannak nézeteltérések az országok között, és elmondta, hogy azokról a továbbiakban részletesen is tárgyalnak majd. Az uniós tagállamok és harmadik országok között jelenleg összesen több mint 1200 kétoldalú beruházási megállapodás van hatályban. A külföldi tőkebefektetések főként az iparilag fejlett országokban koncentrálódnak, de a feltörekvő piacgazdaságok tőkebefektetőként és tőkebefogadóként is egyre aktívabbá válnak.

ÚJ LEHETŐSÉGEK AZ EGÉSZSÉGÜGYBEN

Befektetés a jövő egészségügyi rendszereibe

Az elektronikus egészségügy nem helyettesítheti az orvos és beteg kapcsolatát, ám fantasztikus lehetőségeket rejt magában - mondta Réthelyi Miklós Nemzeti Erőforrás miniszter a nemzetközi eHealth Week egészségügyi miniszteri konferencia sajtótájékoztatóján. Az eHealth Week a legnagyobb szabású európai egészségügyi informatikával kapcsolatos esemény, amelyet minden évben az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsának soros elnöksége szervez, és az egészségügyi szakma és szakpolitika mellett az egészségügyi fejlesztésekkel foglalkozó cégek is jelen vannak. A május 10-én Budapesten kezdődött háromnapos esemény mottója: "befektetés a jövő egészségügyi rendszereibe". Az orvoslás művészet, de amikor gondok vannak, akkor szükség van a jól strukturált egészségügyi rendszerekre - hangsúlyozta Réthelyi Miklós. A miniszter beszámolt arról, hogy a Bizottság és az egészségügyi szakma nemzetközi képviselőivel meglátogatták a budapesti Semmelweis Egyetemet, ahol számos figyelemre méltó orvosi kutatással és technológiai újítással ismerkedtek meg. "Hatékony ellátórendszerekbe kell beruháznunk, és hatékonnyá kell tennünk az egészségügyet"- mondta a sajtótájékoztatón Szócska Miklós a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkára, aki úgy vélte, hogy az elektronikus egészségügyi fejlesztések felgyorsítása segít a fenntartható egészségügyi rendszerek megteremtésében és az európai versenyképességet is erősítik. A sajtótájékoztatót követően megnyitották az eHealth Week kiállítását, ahol vállalatok mutatják be legújabb egészségügyi informatikai fejlesztéseiket.

AZ EURÓPAIAKNAK ÚJRA KELL TANULNIUK A NAGYLELKŰSÉGET

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésének kezdete előtt május 9-én, az Európai Parlamentben ünnepi zászlófelvonással emlékeztek a képviselők, az uniós intézmények vezetői és az elzászi főváros elöljárói az európai integráció 61 évvel ezelőtti születésére. Este a francia Liszt Társaság és az Európai Parlament közös szervezésében ünnepi koncertet tartottak. Győri Enikő államtitkár az esemény előtt mondott rövid üdvözlő beszédét azzal kezdte, hogy az európai nemzeteknek újra meg kell tanulniuk rokonszenvvel és nagylelkűséggel tekinteni egymásra. Gondviselésszerű véletlennek nevezte, hogy a magyar elnökségi félév és Liszt Ferenc születésének Európa-szerte széles körben ünnepelt évfordulója egybeesik. Liszt volt a leginkább európai a magyar zeneszerzők között, Párizstól Rómáig, Weimartól Bécsig és Budapestig mindenütt egyaránt otthon érezte magát, akárcsak Strasbourgban. Emlékeztetett arra, hogy Liszt önzetlen mentora és barátja volt kora más kiemelkedő művészeinek. Az államtitkár felidézte a minap boldoggá avatott II. János Pál pápa emlékét is, akinek meggyőződése volt, hogy Európának van szíve és lelke, majd hozzátette reménykedjünk abban, hogy "Európa több, mint pénz és piac.