KULTÚRA - KIÁLLÍTÁSOK - KONCERTEK

BUDAPESTI TAVASZI FESZTIVÁL

A szervezők Liszt Ferenc születésének kétszázadik évfordulója és Magyarország európai uniós elnöksége jegyében állították össze a 31. Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF) programját. Hagyomány, hogy a Tavaszi Fesztivál minden évben vendégül lát egy-egy várost, régiót vagy országot. Idén a Magyarország soros európai uniós elnökségéhez kapcsolódóan, az EU összes tagországát "vendégül látja" a fesztivál. Számos országhatárokon átívelő művészeti produkció szerepel a programban. Színpadra lép mások mellett Pepe Romero spanyol gitárművész, az Antonio Gades Társulat híres Carmen-előadásával, a Szlovák Filharmónia Kórusa, valamint az Európa Unió Ifjúsági Zenekara. Idén is megrendezik a tavaszi fesztivál keretében a Nemzetközi Színházi Fesztivált és a Fringe Fesztivált. A Nemzetközi Színházi Fesztivál vendége lesz mások mellett a londoni Cheek by Jowl társulat, akik William Shakespeare Macbethjét adják elő. A Schauspielhaus Graz előadásában Molnár Ferenc Liliom című darabját láthatja a budapesti közönség Bodó Viktor rendezésében. Két népzenei évfordulót is ünnepel a Budapesti Tavaszi Fesztivál. Az idén harmincéves Táncház találkozón a Művészetek Palotájában fellép Sebestyén Márta, Sebő Ferenc, a Muzsikás Együttes és a Csík Zenekar. A Magyar Állami Népi Együttes szintén ünnepi műsorral köszönti fennállásának hatvanadik évfordulóját. A március 18-án kezdődő 31. Budapesti Tavaszi Fesztivál 17 napja alatt 97 program közül válogathat a közönség. A Budapest védjegyének számító fesztiválra tavaly 150 ezer jegyet adtak el, ennek harminc százalékát külföldiek váltották meg.

NÉPRAJZI MÚZEUM

A Budapesti Tavaszi Fesztivál ünnepélyes megnyitója keretében mutatják be a Liszt Ferenc és a "czigány zene" időszaki kiállítást, amely a magyar nemzeti kultúra egy szűk metszete. Liszt Ferenc, Barabás Miklós, Petőfi Sándor (hogy csak néhány nevet említsünk) egyszer csak összetalálkoznak, s találkozásuk egyik közös tárgya a "cigány", vagyis a "magyar" zene és tánc, továbbá a cigányokról való gondolkodás, azok ábrázolása lesz. A kiállítás négy helyszínen, egymáshoz lazán kötődő térben látható. Első tere a magasföldszinti, ahol a zene- és tánctörténet értelmezése elsősorban molinókon kap helyet, Liszt Ferencnek és kortársainak idézetei, korabeli ábrázolások, litográfiák és nyomatok, kották és kottakiadványok előlapjai segítségével, s mindezt élményszerűvé teszi a három zenehallgató fülke, melyben verbunkosok, csárdások s az ezek inspirációit őrző Liszt-művek válogatása hallgatható. A kiállított hangszerek a 19. század elejének, illetve végének cigányzenészek által használt zeneszerszámait idézik. Továbbá a képzőművészet 19. század közepéig tartó időszakában jellemző cigányképet bemutató fontos alkotások láthatók. A kiállítás második tere az első emeletre felvezető lépcsőház és az emeleti folyosó, ahol a 19. század közepének, második felének festményeiből és azok nyomataiból, metszeteiből látható kisebb gyűjtemény, a nemzeti romantika parasztábrázolásainak "lenyomataként". A harmadik tér az első emeleti körfolyosó egyik vége, a vetítő, ahol a kiállítás témájához kapcsolódó filmeket tekinthetünk meg. A negyedik tér az első emeleti körfolyosónak az állandó kiállítás előtti része. Itt olyan 19. századi néprajzi (elsősorban pásztorművészeti) tárgyakat mutatnak be, melyeken mulatozó, táncoló parasztok és zenélő cigányok stilizált életképei láthatók. A diavetítő programban híres cigányzenészek és budapesti cigányzenészeket foglalkoztató vendéglátóhelyek képeit láthatjuk.

MAGYAR NEMZETI MÚZEUM

Két pályázatot hirdetett meg a Magyar Nemzeti Múzeum "Széchenyi világa" kiállításához kapcsolódva. "Az én Lánchidam" fotópályázat sikerét mi sem jelzi jobban, mint hogy közel félezer pályázó 1600 fotót töltött fel az Indafotóra. A "Széchenyi újratöltve" alkotópályázat ünnepélyes eredményhirdetésére március 20-án kerül sor.

A kiállításhoz múzeumpedagógiai foglalkozások és családi napok is kapcsolódnak.

ZENEI UTAZÁS SZÉCHENYI VILÁGAIBAN

Rendhagyó zenei utazáson vehettek részt, akik meghallgatták Sebestyén Márta koncertjét a Magyar Nemzeti Múzeumban. A "Széchenyi világai" kísérőrendezvényén a legnagyobb magyar korának zenei világa elevenedett meg. A reformkor és a szabadságharc ismert dallamai mellett számos zenei kuriózum is elhangzott. Hallhattuk a gróf egyik kedvenc dalát, és a közönség megismerhette annak a furulyatípusnak a hangjait is, amelyen Széchenyi István is gyakorta játszott. A koncerten Sebestyén Márta (ének, furulya, dob) mellett közreműködött Andrejszki Judit (ének, csembaló), Balogh Kálmán (cimbalom), Gombos Tamás (hegedű) és Havasréti Pál (bőgő, ütőgardon, doromb) - egy olyan zenei együttes, amely külön erre az alkalomra alakult, hogy Széchenyi István korának zenei világát minél hitelesebben tudják megjeleníteni. Sebestyén Márta műsora sokszínű és élvezetes szellemi utazás volt, amelyet az Aranyos Ágota koreográfus vezette Company Canario Historikus Táncegyüttes produkciói még élményszerűbbé tettek.

KONCERT 33 - MVM KONCERTEK

A "Koncert 33 - MVM Koncertek" hangversenysorozat a Jakobi Koncert Kft. rendezésében évente 33 koncert megrendezését tűzte ki célul Budapesten és vidéki városokban. A sorozat "A Zongora", a "Hangszerek világa", "A zongorán túl", a "Junior Prima díjasok", az "Ifjú csillagok", a "Gödöllői Nemzetközi Hárfafesztivál", a "Koncertek hárfával" legjobb koncertjeiből nyújt válogatást. Tartalmazza a Liszt Ferenc Kamarazenekar Bach bérletét és a Budapesti Vonósok szintén a Festetics Palotában rendezendő Barokk, Haydn, Mozart sorozatát. A hangverseny látogatók jegyeket: jakobikoncert@gmail.com rendelhetnek meg.

2011. április 15. (péntek), 19 óra - Festetics Palota, Tükörterem

Hangversenyek hárfával 3. Tokody Ilona és Vigh Andrea ének-hárfa estje. Stradella, Händel, Vivaldi, Bellini, Donizetti, R. Strauss, Verdi, Puccini dalok és áriák

2011. április 18. (hétfő), 19.30 óra - Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Ránki Dezső zongoraestje - A Zongora 5.

2011. május 16. (hétfő), 19.30 óra - Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Mitsuko Uchida zongoraestje - A Zongora 6. Schubert: c-moll szonáta, D958, A-dúr szonáta, D959, B-dúr szonáta, D960

2011. május 24. (kedd), 19 óra - Festetics Palota, Tükörterem

Liszt Ferenc Kamarazenekar - Bach 6 Brandenburgi versenye III. Bach: V. Brandenburgi verseny /D-dúr/, BWV 1050. Bach: E-dúr hegedűverseny BWV 1042 (Baráti Kristóf). C.Ph.E. Bach: B-dúr szimfónia. Bach: IV. Brandenburgi verseny /G-dúr/, BWV 1049

KRÓNIKÁS ZENEDE

Dévai Nagy Kamilla - Liszt-, Bartók-, Kazinczy díjas előadóművész - a Krónikás Zenede alapítója is készül március idusára. Idén a diákjaival Felvidékre indul ünnepi műsorukkal, melyben főhajtással adóznak 1848 dicsőséges emlékének. Először Rozsnyó környékén található városkákban - Kőrösön, Berzétén, Lekenyén, Pelsőcön, Görgőn - koncerteznek, majd Magyarországra visszatérvén Szentkirályszabadján és Siófokon tartanak előadást. A régi krónikások - végzett diákjai - pedig Svédországban, Erdélyben és Kárpátalján tartanak zenés ünnepi megemlékezéseket.

 

EGRI TAVASZI FESZTIVÁL

Összművészeti jellegéből adódóan az Egri Tavaszi Fesztivál egy kulturális esszencia, ahol - korra, nemre való tekintet nélkül - mindenki megtalálja a kedvére való programot. A fesztivál a külföldi, a hazai, az egri művészek újító törekvéseit is ötvözi: idén a Csík Zenekar kezdeményeseként "A népzenétől a rock and roll forradalomig" című koncertet Szabó Sípos Máté karnagy által a Liszt évfordulóra szerkesztett szcenírozott előadást, vagy a Kerekes Band nevéhez kötődő Etno Funk Fesztivált. A fajsúlyos zenei kínálat mellett a Stúdiószínházi Találkozó is emeli az Egri Tavaszi Fesztivál rangját. De nem hiányzik a palettáról a kortárs tánc sem, mellyel a város egy új befogadói rétegeket igyekszik elérni. A hazai tánckultúrába új színt hozó Badora Társulat az egri fesztiválra időzített Tiszta tánc c. bemutatójával a tánc új formanyelvét igyekszik népszerűsíteni. És természetesen képzőművészeti programok is lesznek.Többek között Csontváry, Kondor, Korniss, Ország Lili, Meloccó, Gulácsi, Keserű Katalin műveit csodálhatjuk meg az Egri Zsinagóga Galériában. Bővebb információ az alábbi honlapokról: www.eger.hu

XII. GYŐRI NEMZETKÖZI ÜTŐS FESZTIVÁL

Győr az ütős zene "fővárosa" amely már 12 éve ad otthont Magyarország legjelentősebb ütőzenei seregszemléjének március 25-26 között. A fesztiválon megjelenik a klasszikus ütős zene, a jazz, a világzene vagy éppen a kortárs ütőhangszeres játék egy-egy darabja. Az idei fesztivál kiemelt sztárjai: PerKu-Va (ESP), Mark Mondesir (UK), GuillBriem (Mezzoforte dobosa (ISL) és Carl Palmer Band (UKTermészetesen hazai klasszikusokkal is találkozhat a közönség, többek között a Győri Ütőegyüttessel, Balogh Kálmán-Lukács Miklós cimbalomduóval. A fesztivál egyik kiemelt eseménye lesz Horváth Kornél-Dörnyei Gábor koncertje, akik önálló produkciójuk után együtt zenélnek majd Mark Mondesirrel. És igazi kuriózumnak ígérkezik az a kezdeményezés, amely kapcsán közös dobolásra hívják mindazokat a Széchenyi térre, akik szeretik a ritmust, és bármilyen ütőhangszerrel, eszközzel részt vennének a nagy játékban. A rendezők ezzel szeretnék a szélesebb közönséget is bevonni.

 

KÖZTÁRSASÁGI ÉRDEMRENDEKET ÉS -KERESZTEKET ADTAK ÁT

A március 15-i nemzeti ünnep alkalmából Dr. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje, a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet és Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt kitüntetéseket adta át az Iparművészeti Múzeum Dísztermében. Ezt követően Dr. Réthelyi Miklós és Dr. Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár asszonnyal közösen átadta a Nagy Tibor Gyula-díjakat is. Dr. Réthelyi Miklós miniszter kiemelte: "Az itt jelen levők a Magyar Köztársaság erkölcsi értékeit felmutató tetteket hajtottak végre, olyan műveket alkottak, melyre méltán lehet büszke a nemzet. Olyan emberek állnak előttünk, akiket mentegetőzés nélkül tisztelhetünk."

MISKOLCI NEMZETKÖZI OPERAFESZTIVÁL

Az elmúlt 10 évben a Miskolci Nemzetközi Operafesztivál nagy utat tett meg. Felkerült a legjelentősebb nemzetközi fesztiválok sorába, tagja lett az Európai Fesztiválok Szövetségének és ma már a legmeghatározóbb Bartók fesztiválként tartják számon. Legfontosabb művészeti célkitűzései Bartók Béla életművének, különösen színpadi műveinek évről-évre, újabb és újabb interpretációkban történő bemutatása volt. Feladatának tartotta az opera műfajának népszerűsítését a hazai és nemzetközi operaélet kiválóságainak közreműködésével, a szomszédos közép-és kelet európai operaházak magas színvonalú vendégjátékaival. Ez idő alatt Miskolc, mint az ország legnagyobb operafesztiváljának otthont adó város, fontos zenei találkozóhely lett Kelet-és Nyugat Európa határán. A fesztivál, amely június 9 - 19 között lesz megrendezve, idén visszatér a 2001 nyitóév nagysikerű programjához, mint ahogyan a címe is jelzi "Bartók + Verdi 2001" - "Bartók + Verdi 2011" Az Operafesztivál időszakában zárul Magyarország soros uniós elnöksége, amelyhez nemzetközi produkciókkal készülnek, többek között Bayreuth városával közös Liszt-operabemutatóval. Az Operafesztivál rendezője Bátor Tamás, aki a sajtótájékoztatót azzal zárta, hogy Liszt szavaival szeretnének üzenni Magyarországról Európának: "A zsenialitás kötelez!"

EXPERIDANCE - RAM COLOSSEUM

A Főváros XIII. kerületében április 15-én megnyitja kapuit a RaM Colosseum, amelyet az ExperiDance társulat művészei fognak működtetni. Budapest már régóta vár egy hasonló helyre, egy élményszínházra, amely bevonulhat a magyar és a nemzetközi köztudatba. Román Sándor művészeti igazgató, Gőcze Balázs rendezvényigazgató és Vona Tibor az ExperiDance együttes alapító vezetője egyöntetűen remélik ez a hely ilyen lesz, szeretni fogják a nézők és a szakma egyaránt, hiszen a hely nívója és paraméterei azt sugallják, nem kapni, hanem elsősorban adni kívánnak a vendégeknek. Meggyőződésük, a ház professzionális működtetéséhez rendelkezésre fog állni minden, ami egy, a 21. századi színházhoz csak elképzelhető ...

A HÓNAP MŰTÁRGYA - I. FERDINÁND EMLÉKÉREM

Egy reneszánsz éremművész 16. századi alkotása lett a hónap műtárgya a Magyar Nemzeti Múzeumban: Fueszl Kristóf alkotását a nagyközönség "Kassai aranykincs" című kiállításban tekinthetik meg. 1935. augusztus 24-én Kassán a Pénzügyigazgatóság épületénél dolgozó munkások egy apró rézdobozt találtak. Az állatmintás, fedeles edényben több mint 12 kilónyi aranypénz volt, amelynek egy részét a munkások azonnal meg is próbálták értékesíteni, de az ékszerész felismerte, hogy nem hétköznapi érmékről van szó, és értesítette a rendőrséget. A kalandosan napvilágra került lelet "Kassai aranykincs" néven vált ismertté. A Kárpát-medencében egyedülálló aranykincslelet, amelyet a 17. század végén a Thököly-féle Habsburg-ellenes felkelések során rejthettek el, nemcsak mennyisége, de összetétele miatt is rendkívüli jelentőségű. Európa szinte minden tájáról származó pénzeket tartalmaz és a legrégebbi és legfiatalabb darabjainak kibocsátása között 277 év telt el. A csaknem 3000 darabos lelet különlegesen értékes darabjai közé három arany emlékérem tartozik: kettőt II. Lajos koronázásának emlékére készítettek, míg a harmadikat I. Ferdinánd emlékére verte az ismert reneszánsz éremművész Fueszl Kristóf, aki Körmöcbánya polgármestere is volt. Az 1541-ben készült emlékérem nemcsak mérete miatt tűnik ki a kincs többi darabja közül, szó szerint páratlan ritkaság. Ezüstből készült példányai ugyanis gyakran felbukkannak az európai árveréseken, de aranyváltozata a kassai éremlelet kivételével nem ismert Közép-Európában sem magán-, sem közgyűjteményben.

KAPITÁLIS TRÓFEÁK - FEHOVA

Európa szerte figyelnek a vadászok a budapesti FeHoVa kiállításra, amelyet március 17-20 között rendeznek meg a Hungexpón. A kiállítás természetes módon mutatja be az élő környezet, az erdők, mezők, a vizek és vízpartok világát, ökológiai összefüggéseit.A vadász programban lesz kutya szépségverseny, agárfuttatás, kutya-kvíz, és hangos sikerre számíthatnak a szarvasbőgő bajnokok, akik nemzetközi versenyen mérik össze tudásokat. Ausztria, Szlovákia és Magyarország szarvasbőgés utánzói hallatják majd hangjukat a színpadon, ahol a VKE Magyar Vadászkürt Egylet is ad később koncertet. A fegyvereké lesz a szó az ügyességi fegyverösszerakó versenyen, ami most először szerepel a kiállítás programjában, csakúgy, mint a harckocsi-, és katonai taktikai bemutató. Portugáliából érkezik Európa legnagyobb mobil akváriuma, 22.400 liter vízzel. Az önálló látványosságnak is beillő akváriumot igazán a műsor teszi majd érdekessé: búvárbemutató, halfajta bemutató, vízi mentőkutyák gyakorlata teszi igazán érdekessé. A kiállításon adják át a már másodízben megrendezett, "Az év hala, az év fogása!" -verseny díjait a legtöbb közönségszavazatot elnyert halnak, illetve horgásznak. Halászléfőző versenyen döntenek majd az elsőségről, a vetélkedés ezúttal Baja és Szeged szakácsai között zajlik majd. A döntést - alapos kóstolás után - a szervezők a közönségre bízzák. Idén először lesz HUNGEXPO KUPA Koronglövészeti Verseny, melynek fővédnökei az Országos Magyar Vadászkamara és az Országos Magyar Vadászati Védegylet. Egy másik lövészeti sportág képviselői az íjászok szintén rangos versennyel színesítik a programot az Eleven 3D Open vadászíjász verseny és az IFAA Európa Bajnokság rendezésével.

CONSTRUMA

Ismét az építőiparé a főszerep a CONSTRUMA kiállításon, melyet április 5-10. között HUNGEXPO Budapesti Vásárközpontban rendeznek meg. A 30. jubileumi CONSTRUMA gazdag tárháza lesz az építőipari újdonságoknak, korszerű környezettudatos és legfőképp energiatakarékos megoldásoknak. Egy belépőjegyért összesen négy kiállítást tekinthetünk meg: CONSTRUMA építőipari kiállítás, HUNGAROTHERM épületgépészeti kiállítás, ÖKOTECH környezetvédelmi kiállítás, LAKBERENDEZÉS+DESIGN

Betétkiállítások a könnyebb eligazodásért: DECORSTONE (díszítőkő, kőanyagok), FRONTÁL (nyílászárók, kapu- és árnyékolástechnika), DACH-TECH (tető), INTER-ISOLA (szigetelés, falak, homlokzatok), ELECTROLIGHT+BUILDING (világítástechnika, épületvillamosság), FÜRDŐSZOBA ÉS WELLNESS (vizes helyiségek berendezései). Három nagyközönség nap is lesz (8-9-10), melyre kisvonat viszi az érdeklődőket a Metró Pillangó utcai kijáratától a Főbejáratig. Lesz MÁV és Volánbusz kedvezmény, Ingyenes ingatlanjogi, lakberendezési és kerttervezési tanácsadás. Bővebb információ: www.hungexpo.hu/construma

SZEGEDI SZABADTÉRI JÁTÉKOK

A 2011-es évad az ünneplés jegyében telik a Szegedi Szabadtéri Játékoknál, hiszen 80 éves lesz idén hazánk legnagyobb nyári színházi fesztiválja. Az évforduló nemcsak a Játékok életében fontos, nagy jelentőséggel bír az egész magyar színházi életre nézve is. Számokban kifejezve: 80 nyár alatt több mint 900 előadást és ezek közül több mint 330 bemutatót láthatott több mint négy és fél millió néző.

A jubileumi évad ünnepi nyitóelőadása Madách Imre halhatatlan műve "Az ember tragédiája" lesz Vidnyánszky Attila rendezésében. A Tragédia "csúcstartó" a Szegedi Szabadtérin, hiszen az elmúlt évtizedekben 16 évad során 61 előadásban láthatták a nézők a Dóm téren. Alexandre Belozub díszlet- és jelmeztervezővel valamint Gemza Péter koreográfussal "szélesvásznú" produkció létrehozására vállalkoztak. Látványban a világmindenséget szeretnék leképezni. A 2011-es évad másik bemutatója a világhírű magyar operett-komponista, Lehár Ferenc egyik legnépszerűbb és legjelentősebb műve, A víg özvegy lesz. A produkció rendezője, Kozma Péter. A karmester és zenei vezető Kesselyák Gergely, a Játékok művészeti vezetője lesz, a díszletet és jelmezt Zeke Edit tervezi. Az operairodalom egyik legnépszerűbb darabja, a közönség körében is leginkább dicsért produkció: Kerényi Miklós Gábor rendezte Carmen is színre kerül. A következő újszegedi bemutató Dés László: Valahol Európában vímű musicalja. További információ: www.szegediszabadteri.hu