VENDÉGÜNK A POLGÁRMESTER

A következő négy évben is folytatjuk a városfejlesztést

Budapest Főváros XIII. kerületi képviselő-testület elfogadta a Közösen a XIII. kerületért című új, négyéves programját. A program biztosítja a kerületben eddig elért szolgáltatási színvonalat és a további fejlődéshez szükséges akaratot, környezetet, forrásokat. Eddig 16 milliárd forint beruházás volt a kerületben, a következő négy év alatt további 10 milliárd forinttal folytatódik a városrészfejlesztés.

- Az intézmények, lakóházak építését, felújítását tették az első helyre. Mi minden épült a kerületben az elmúlt években és mennyiért - kérdeztük Tóth József polgármestert.

- Felsorolni is sok, több épületre is büszke vagyok. Például a Révész utcai Orvosi rendelő (2009) melynek költsége 587 millió Ft volt. Nívó-díjat kapott. A régi elavult épület helyére egy teljes egészében új épület készült, amely fővárosi regionális feladatokat is ellát, több kerület is igénybe veszi. Eötvös József Általános Iskola (2007-2010) költsége 642 millió Ft. A Futár utca kétszintes, 400 fős iskolája teljesen megújult. Udvarán egy közel 1000 m2-es műfüves futballpálya épült, kerítéssel, világítással. Az energiatakarékosság követelményeinek megfelelő burkolattal új arculatot kapott az iskola. Angyalföldi Sportközpont fő- és csarnoképület (2010) költsége több mint 1,2 milliárd Ft. A régi Láng Sport telep teljes rekonstrukciója során két új csarnokkal, négy squash pályával, szállodai vendégszobákkal, 8 öltözővel és étteremmel bővült. Váci út 88-90. szám alatti (Visegrádi köz) óvoda és bölcsőde (2010) költsége több mint 800 millió Ft. A gazdaságos felújításra alkalmatlan épület helyett épült bölcsőde 56, az óvoda 75 férőhelyes. Az intézmények belsőépítészete, eszköz felszereltsége a szakma és a használók szerint is Budapest talán legmodernebb, példaértékű intézménye. Pannónia Általános Iskola (2008-2009) költsége 2 milliárd 630 millió Ft volt. Az iskola a kerület védett épülete, fennállásának 100. évfordulójára készült el. A rekonstrukció tervei és a kivitelezés is Nívó-díjat kapott. Egy modern 3 szintes épülettel bővült, melyben egymás felett két szinten, Közép-Európában egyedülálló módon tornatermek épültek. Bessenyei utca orvosi rendelő (2010) melynek költsége 126 millió Ft. Az orvosi rendelő teljes felújítása során a külső homlokzatokra hőszigetelő vakolat került. A nyílászárók cseréje az érvényben lévő hőszigetelési szabványoknak megfelelően történt. Napsugár Tagóvoda (2007-2009) költsége közel 160 millió, a Pitypang Óvoda (2010) költsége közel 370 millió Ft. A kerület demográfiai alakulását figyelembe véve volt szükség új óvodai férőhelyek kialakítására. A teljes körű rekonstrukciókon kívül: 6 intézményi konyha újult meg; 8.500 m2-en homlokzati nyílászárót cseréltek a hőszigetelési előírásoknak megfelelően; 3 iskolában tornaterem újult meg; műfüves futballpályát kapott 5 intézmény.

A képviselő-testület állást foglalt abban, hogy az energiahordozók drasztikus drágulását figyelembe véve a továbbiakban is energiatakarékos és a környezetünket a lehetőség szerint legjobban megkímélő technológiák komplex kezelése szükséges. E szempont figyelembevételével készült el közel 30 intézmény energia-auditja, irányt mutatva az energiatakarékos, költséghatékony rendszerek kialakítására. Idén áprilisban befejeződik a Radnóti Miklós Művelődési Központ (RaM) beruházása, szintén egyedülálló hűtő-fűtő berendezéssel.

Fontosnak tartom, hogy az Euro Velo(r) hálózat részeként folyamatosan bővítjük a kerületi kerékpárút hálózatot. Budapest teljes kerékpárút-hálózatának tizenkét százaléka ebben a kerületben található. Megépítéséhez a kerület az Új Magyarország Fejlesztési terv céljaihoz kapcsolódó sikeres pályázaton nyert vissza nem térítendő támogatást. Az építés költsége tervezéssel együtt, 190 000 000 forint, ebből a XIII. Kerületi Önkormányzat önrésze 38 000 000 forint volt.

- Milyen további tervek szerepelnek 2011-ben?

- Terveink között szerepel, hogy 2011 és 2017 között teljes felújítás valósul meg többek között a Zöld Ág Tagóvoda (Kárpát u. 25-29) intézményünknél. A kivitelezési munkák várhatóan idén márciusban megkezdődnek. Az épület az elvárt hőszigetelési szabványoknak megfelelő új homlokzati hőszigetelő burkolatot, és új hőszigetelt üvegezésű nyílászárókat kap és egy új tornatermi szárnyat. A rekonstrukció tartalmazza az óvoda bútorzatának, kertjének, kerti játékainak felújítását, cseréjét is. A Madarász Tagóvoda (Madarász Viktor u. 3.) elektromosan, gépészetileg és építészetileg is felújításra szorul. A hőhidas szerkezetei energetikailag gazdaságtalanok, közlekedési rendszere bonyolult, az akadálymentes közlekedés kialakítására alkalmatlan. Az épület teljes belső struktúrája is átalakul a régi lépcsőházak elbontásával. A férőhelyek száma két csoportszobával (50 gyerek) bővül. A beruházás magába foglalja az óvoda bútorzatot, kerti játékokat és a kert felújítását is. Vizafogó Tagiskola (Vizafogó stny. 2.) rekonstrukciója a tornatermi szárny felújításával 2010-ben kezdődött meg. A tervezésnél külön hangsúlyt kap az intézmény gazdaságos üzemeltetését biztosító energia - racionalizálási szempont. Hunyadi Mátyás Általános Iskola (Karikás F. u. 3.) felújítása a tornatermi szárnnyal 2009-ben megkezdődött. A "B" épületszárny felújítása 2012-ben valósul meg. Ady Endre Gimnázium (Röppentyű u. 62.) teljes rekonstrukciója 2009-ben elkezdődött az energetikailag gazdaságtalan homlokzati nyílászárók cseréjével. A gimnázium energetikai rendszerénél - az önkormányzat határozott kérésére - a tervezők javaslatot tesznek megújuló energiaforrások, például napkollektorok, geotermikus energia alkalmazására is. Ének-zenei és Testnevelési Általános Iskola (Dózsa Gy. u. 136.) védett épület, építészeti érték. Korábban felújításra került a tetőszerkezet és a belső udvar, befejeződött a homlokzati nyílászárók cseréje. Ez évben a pinceszint nedvesedési problémáját kell megoldani. Megújul az iskola konyhája és étkezője is. 2012-ben korszerűsítjük a tornatermet. A kivitelezés több lépésben, az építészeti értékeket megőrizve történik. Csata Általános Iskola (Csata u. 20.) is védett épület. Eddig a homlokzati nyílászárók, a konyha és az étkező lett felújítva. Nyárra a tornatermi vizesblokk készül el. 2015-ig az intézmény a többi védett épülethez hasonlóan és minőségben megújul. A képviselő-testület a teljes felújításokon túl a többi intézményben is aktualizálta a részleges felújításokat, rekonstrukciókat és bővítéseket. Már 2011-ben mintegy 2 milliárd forintnyi korszerűsítés, felújítás fog megvalósulni.

Fel se lehetne sorolni mindazt, amit felépítettünk a Lehel csarnoktól, az orvosi rendelőn keresztül a Pannónia úti iskoláig, de a legnagyobb dolog, maga a változás, amit elértünk. Sikerült a kerületet egy visszafordíthatatlan fejlődési pályára állítani. Gondoljon csak bele, hogy 1991-ben még gyárak működtek a Váci úton, ma pedig, tudományos tanácskozást tartanak arról, hogyan lett a Váci út irodaház bulvár. És ami fontos, megrázkódtatás nélkül, a kerület jelentős felértékelődésével sikerült ezt megvalósítani.

- Készülve a polgármesterségre, ilyen kerületet álmodott meg?

- A rendszerváltozás 1989-90 környékén, amikor készültem a polgármesterségre, a programomban ez a típusú váltás - ha tetszik világvárosi jelleg - az elképzeléseimben már benne volt. Igen, ezt fogalmaztuk meg a 90-es évek végén, amikor azt mondtuk, hogy az építkezés a kerület dinamizmusának fő forrása. Akkor 30-35 ezer lakás építését tartottuk elképzelhetőnek, melyből 15-16 ezer meg is valósult. Ezt a programot folytatjuk és három prioritást jelöltünk meg. Az első pont a megújuló energiaforrások felhasználása, a nap, a föld és egyéb energia. Fontosnak tartom a környezettudatosságot és ennek részeként, csökkentjük az energia felhasználást a lakosság körében. Az intézmények felújításánál például vizsgáljuk a csaptelepek cseréjénél, hogy melyik energiatakarékosabb, a szenzoros, vagy a csavaros ... A másik prioritásunk, hogy a könnyű összeszerelő üzemeket támogatjuk a kerületben. A harmadik pedig, hogy a rekreációs feltételeket biztosítjuk a sport és szabadidő központok által.

- Úgy emlékszem, a kerület Képviselő-testülete 2007-ben elfogadta az intézményhálózat 10 éves felújítási programját ...

- Így igaz! Idén a februári ülésen értékeltük az eddigi teljesítést és megállapítottuk, hogy a fejlesztési, felújítási program eredményes volt, lehetővé tette a műszaki és szakmai igényeknek megfelelő tervezést. A terv összeállításánál elsőbbséget élvezett az élet - és balesetveszély elhárítás, az akadálymentesítés, az üzemeltetési költségek csökkentése, az energiatakarékosság. Fejlesztésre az elmúlt 4 évben, egyedülállóan, közel 16 milliárd forintot fordított az önkormányzat.

- Milyen a kerület lakosságának összetétele?

- Erre egy pár adatot, hadd mondjak. A 90 - es évek első felében a kerületi lakosság tekintetében a személyi jövedelem adó befizetést tekintve, az utolsó harmadban voltunk, most pedig az első harmad végén vagyunk. Ez a lakosság jövedelmét mutatja. Másrészt a kerület lakosságában stabilizálódott a 32 ezer fő nyugdíjas, viszont a beköltözők esetében a közép - fiatal korosztály jelenik meg. A harmadik jellemző mutató számunkra, hogy a 2000-es évek elején 630 gyermek született évente a kerületben, az utóbbi négy-öt évben pedig, több mint 1100 az itt született gyermekek száma. Most már új bölcsődét, óvodát kell nyitnunk.

- El tud helyezkedni, aki akar a kerületben? Van munkalehetőség?

- Korábban, 1990 előtt, 3-4000 cég közel 80 ezer embernek adott munkát a kerületben. Azóta a gazdasági szerkezet változott, ma 26 ezer cégnél, hasonlóan 70-80 ezer ember dolgozik.

- A vállalkozásokat tudja támogatni az önkormányzat?

- Amíg az európai jogharmonizáció meg nem tiltotta, építményadó kedvezményt adtunk a kerületbe betelepült vállalkozásoknak. Ezt el kellett törölnünk.

- Gondolom, részt vesznek pályázatokon?

- Meghirdették a Széchenyi Tervet, remélem lesznek ismét lehetőségei az önkormányzatnak. Eddig ciklusonként, pályázati forrást 2-5 milliárd forint között nyertünk. Legutóbb a kerékpárút fejlesztésére és az oktatási intézményeinkben, az integrált nevelési programra.

- Milyen a képviselő testület összetétele? Elkötelezettek a kerület iránt?

- Huszonegy fős a képviselőtestületünk, abból 15 fő szocialista, négy fő Fideszes, egy Jobbikos, egy LMP-s. Mindig van vita, véleményeltérés, de törekszünk a konszenzusra, mert elkötelezettek vagyunk a kerület iránt.

- Mi a legfontosabb célja polgármesterként?

- Szolgálni a kerületet, mert velük kötöttem szövetséget. Az elmúlt 16 év talán ezt bizonyítja. Mindig reális, megvalósítható programot terveztünk és igyekeztünk mindent megtenni azért, hogy meg is valósuljon.

- Mivel tölti a szabadidejét? Marad ideje sportolásra, kikapcsolódásra?

- Azt a kevés szabadidőmet amivel rendelkezem elsősorban a család tölti ki. A színházat szeretem és sportolok is. Úszni szoktam, rendszeresen járok a Vasas Sport Klubba, a Fáy utcába.

(Szabados)