DIVAT - SZÉPSÉG - EGÉSZSÉG

BUDAPEST FASHION NIGHTS

A Budapest Fashion Nights egy olyan minőségi divatrendezvény, ahol a hazai divatkultúra képviselőivel és alkotásaikkal lehet találkozni. A fashion party alkalmat nyújt a kötetlen párbeszédre, segítve ezzel a hazai divatkultúra fejlődését. A kifutón minden alkalommal más - más divattervező mutatkozik be. Márciusban Stumpf Imre, Nagy Orsolya és a Márton-Végső tervezőpárosának kollekcióit láthattuk. Az este háziasszonya Kazareczki Hajnalka volt.

Stumpf Imre divattervezőnek az a legfontosabb, hogy egy ruha szabászatilag tökéletes legyen és egyénre készüljön, mert szerinte a jó szabás az igényesség egyik alapeleme. Terveinek gyökerei visszavezetnek a békebeli időszakig, leginkább a francia szabóságok stílusjegyeihez. Azt szereti, ha a megrendelő engedi magát vezetni a divat és személyes adottságai összehangolásában, mert a személyre szabott ruhák elkészítésének elengedhetetlen kelléke a bizalom.

A Márton Rózsa - Végső Gizella tervezőpáros a kezdetektől együtt élnek és dolgoznak. Már az egyetemen is egy padba kerültek és azóta is elválaszthatatlanok. Éles ellenpólusai egymásnak, ugyanakkor jól kiegészítik a másikat, ettől működnek. Míg egyikük térben gondolkodik, addig a másik papírra veti rajzait. Ehhez nyújtanak inspirációt a plasztikus formák, a mozgás harmóniája, a fény-árnyék játéka. Leglátványosabb díszítésük a pliszírozás, amit a ruhák díszítő elemeként használnak.

Nagy Orsolya olyan stílust és márkát teremtett, amelynek segítségével a nők ismét nőisek, ugyanakkor stílusosak és sikeresek lehetnek. Mércéje az időtállóság, a hordhatóság, a rendhagyó kifinomultság, a megragadó különlegesség. Célja az egyéni értékek, a különbözőség hangsúlyozása, mert vallja, hogy ezek és nem a hasonlóság által kell érvényesülni. Munkája nyomán főképp alkalmi ruhák születnek, amelyekre a klasszikus vonalvezetés, a különleges anyaghasználat és a magas minőségű kivitelezés jellemző.

HEBRON RÓZSÁJA SZÉPSÉGVERSENY

A verseny elnevezése édesanyám ötlete - mondta Rádi Angéla produkciós igazgató a sajtótájékoztatón ahol megtudtuk, Hebron Rózsája nem más, mint a hibiszkusz. Ez az elnevezés az idők folyamán a gyönyörű nő szinonimájává vált. A szépségversenyre száznál is többen jelentkeztek, volt köztük egyetemista, főiskolás, pultos, gimnazista, jogász és gyakorló újságíró, gyermekét nevelő családanya. A lányok felkészülését profi csapat segíti. Színpadi mozgásukért Ulmann Kriszta koreográfus felel, a tökéletes megjelenésüket Vadász Zsuzsi stylist segíti. A zsűri elnöke Balázsovits Lajos, a Játékszín igazgatója. A középdöntőből 15 lány jut majd tovább az április 14-i döntőbe, amelyet a Symbol Budapestben rendeznek meg. A verseny nyertese négymillió forint értékű nyereményben részesül és viselheti a Hebron Rózsája címet. A II. helyezett a Hebron Rózsája 1. udvarhölgye cím mellett 2,5 millió forint értékű nyereményt kap. A III. helyezett másfél millió forint értékű nyereményben részesül és viselheti a Hebron Rózsája 2. udvarhölgye címet. A Közönségdíj - melyre szavazni egy kattintással lehet - nyertese ötszázezer forint értékű nyereményben részesül.

GYÓGYMASSZŐZ

Relaxálás, fájdalomcsillapítás, gyógymasszázs, svédmasszázs, frissítő, lazító, nyugtató.

Kérésre Budapesten házhoz megyek. Telefon: 06 20 551-2135

GOMBOLD ÚJRA! DIVAT A MAGYAR

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium megbízásából, annak háttérintézménye, a Design Terminál Non-profit Kft. immár második alkalommal írta ki a "Gombold újra! Divat a magyar" öltözéktervezési pályázatot. A pályázatban a résztvevők feladata valamely - tetszőlegesen választott - magyar viselettörténeti érték átírása a mai trendeknek megfelelő formába. A kezdeményezés célja, hogy az eredményesen pályázó fiatal tervezők számára elősegítse önálló vállalkozásaik elindítását, sikeres piacra lépésüket és termékeik ismertségét a vásárlók körében - hozzájárulva ezzel a magyar kreatív ipar fejlesztéséhez. A "Gombold újra!" pályázatot egyhónapos, országos kampány, majd egész napos, családi esemény zárja a budapesti Millenáris Parkban.

A kormány három okból karolja fel a divatot. Egyrészt a divat egyike azon területeknek, melyeken Magyarország egyszerre rendelkezik gazdag hagyományokkal és ma is versenyképes, fiatal tehetségekkel. Másrészt a divat a napjaink egyik növekvő súlyú gazdasági szegmensét jelentő kreatív ipar része, melynek fejlesztésével új, magas hozzáadott értékű munkahelyek jöhetnek létre, és tehetséges fiatalokat nyerhetünk meg a Magyarországon maradás mellett. Harmadrészt, a divat nemzetközi nyelv, így különösen alkalmas arra, hogy Magyarország jó hírét vigye a világba.

Számos országban támogatják a kormányok kreatív tehetségeiket, és a nemzeti értékek új formában való feldolgozását. A norvég Norges Husflidslag 2010-ben "Tomorrows culture heritage" címmel olyan formatervezési pályázatot hirdetett, amelynek során a tervezők feladata a tradicionális elemek és a kortárs trendek ötvözése volt. Az angol London Development Fund 2007 óta évről évre fiatal brit divattervező tehetségeket tüntet ki a Fashion Forward elnevezésű, jelentős állami támogatást nyújtó díjjal.

A francia kormányzati háttérintézmény, az Institut National des Métiers d'Art népművészeti egyesület feladata a népművészek és designerek közötti együttműködés elősegítése. Ebből a célból hozta létre a "Création - Innovation" elnevezésű bizottságot, amely tanulmányok és kutatások készítése mellett konkrét projektek kidolgozásával is foglalkozik.

Mit kell tudni a pályázatról?

A második "Gombold újra!" pályázatot immár két kategóriában hirdette meg a kiíró. A "Kortárs öltözéktervezési pályázat" keretében (a tavalyi egyetlen kategória tematikáját megtartva) a pályázók a magyar viselettörténet valamely tetszőlegesen választott korszakából merítenek inspirációt, s azt a legfrissebb divattrendeknek megfelelő, új formában dolgozzák fel. A forrás motívum, de forma vagy pusztán technikai megoldás is lehet. Fontos megjegyezni, hogy a kiíró a napjainkban rendkívül népszerű népművészeti ihletés mellett, értékeli az újkori magyar történelem (így pl. a 19-20. század) polgári viseleteinek feldolgozását is. A "Design és hagyomány" kategória újszerű kísérlet: célja a kézműves mesterségek képviselőinek összehozása a fiatal, városias tervezők kultúrájával. Ebben a kategóriában a pályázók valamely elismert kortárs divattervező szabásmintáját dolgozzák fel tradícionális kézműves technikákkal.

Idén csaknem 1000 fiatal tervező indult a pályázaton. Az első helyezett 1 100 000 Ft-ot vihet haza, és a többi nyertesek is számos díjban részesülnek.

Garantáltan szakmai szempontok érvényesülnek a pályázat során. A "Gombold újra!" kezdeményezésben a divatszakma és a kézműves világ, valamint a vállalati szféra szinte minden részéből találunk partnereket. A projekt vezető kreatív tanácsadója Lakatos Márk stylist, a döntőzsűri elnöke Florence Deladriere, a Marie Claire International divatrovatának vezető szerkesztője. A zsűri tagjai munkájuk megkezdése előtt egységes zsűrizési alapelveket és etikai nyilatkozatot is aláírtak. A pályázat szakmai partnerei többek között a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Mesterségek Ünnepe, a Hagyományok Háza, a Vodafone és a Samsung is.

A pályázatot divatshow zárja. A rendezvény alkalmából jelenik meg "A magyar divat 1116 éve" c. hiánypótló kiadvány is F. Dr. Dózsa Katalin szerkesztésében, amely a Honfoglalástól az első "Gombold újra!" pályázatig, közel 200 gyönyörű fotóval van illusztrálva és magyar - angol nyelven kíséri végig hazánk viselettörténetet.