KÉZMŰVES MAGYAR ÍZEK VÁSÁRA

Állj a magyar ízek mellé!

Harmadik alkalommal vettünk részt a Kézműves Magyar Ízek Vásárán a budapesti Millenárisban. Az élelmiszer nem csak létszükséglet, de közösségi élmények alapja is, összeköt minket, alkalmat ad az együttlétre - mondta a megnyitón dr. Kardeván Endre, az agrárigazgatásért felelős államtitkár. Megtudtuk, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium elkötelezett a minőségi élelmiszergyártás mellett. Az államtitkár szerint ma már az is egyértelmű, hogy a magyar termék nem tömegcikk, hanem speciális igényeket kielégítő áru. A minőséget itthon a "kiváló magyar élelmiszertermék" címke, külföldön pedig az oltalom alatt álló eredet megjelölés garantálja. A szegedi paprika vagy a gyulai páros kolbász hírneve is bizonyítja, hogy a kézműves magyar áru nemzetközi színtéren sikeres lehet. Az esemény fővédnöke idén is Schmittné Makray Katalin volt, védnöke pedig dr. Fazekas Sándor, vidékfejlesztési miniszter.

SCHMITTNÉ MAKRAY KATALINNAL, A KÖZTÁRSASÁGI ELNÖK FELESÉGÉVEL BESZÉLGETTEM

- Harmadik éve fővédnöke a vásárnak. Milyen fejlődést tapasztalt?

- Nagy boldogság egy ilyen ügy mellé állni! Örülök, hogy egyre többen érdeklődnek a Kézműves Magyar Ízek Vására iránt és egyre több a vásárló is, ami nagyon jó a magyar termelőknek és az országnak egyaránt.

- Azért nem könnyű a magyar kistermelők helyzete. Hogyan lehetne őket jobban helyzetbe hozni?

- Először is rajtunk múlik, magyar háziasszonyokon. Ha meg vagyunk elégedve a termékeikkel, mondjuk el mindenkinek, a családtagjainknak, a szomszédasszonyoknak ..., hogy tőlük vásároljanak, keressék a hazai termékeket, a kézműves termékeket, töltsenek néhány perccel több időt a megismerésükre És, ha mindenki elmondja a környezetében, hogy a magyar termékek jók és egészséges alapanyagokból készülnek, egyre többen fogják keresni, ezáltal a forgalma szépen fel fog fejlődni.

- Szokott otthon főzni?

- Hogyne, általában egyszerű magyar egytál ételeket. Nem eszünk sokat, így nem annyira bonyolult.

- Van közös kedvenc étele a férjével és a gyerekekkel?

- Igen, például a káposztás kocka.

- Nekem is, de nagyon munkás.

- Dehogy! Amíg reszelem és megpárolom, addig is van időm gondolkodni ... és már készen is van. És nagyon finom!

- Visz haza valamit a vásárról?

- Persze, nem tudtam ellenállni! Különféle mézeket vettem, mind a két kezem tele van.

- Az elmúlt másfél évben sokat utazott az országban. Milyennek látja?

- Szépnek és erősnek! Az ember, ha kimozdul Budapestről, azt veszi észre, hogy van erő az országban. És az emberekben is, mert panaszkodás helyett inkább azt teszik, amit nekik tenni kell. Erős a nemzet, és ezt jó látni!

PAP KRISZTIÁN, CÉGVEZETŐ KÉZMŰVES MAGYAR ÍZEK KFT.

- Miben más a harmadik Kézműves Magyar Ízek Vására, mint az előző kettő?

- Mindig megújulunk, most az elrendezésben változtattunk. A termelők nem íz régiónként - sajtosok, sajtosok mellett -, hanem mindenki a valós földrajzi helyzetének megfelelően van elhelyezve. Hét magyar régió ízei mutatkoznak be, valamint a határon túlról még négy régió: Kárpátalja, Délvidék, Felvidék és természetesen Erdély. A látogatóknak lehetőségük van bebarangolni ezeknek a régióknak a gasztronómiáját, ami nem kis vállalkozás, mintegy 5000 íz van felvonultatva. Ezen a vásáron nem csak az értékesítésen van a hangsúly, hanem legalább annyira fontos a kóstoltatás is, mert az a célunk, hogy a magyar termékeket jobban megismerjék a fogyasztók.

- Mi a tapasztalata a vásárlókkal kapcsolatban?

- Az emberek szeretik tudni, a megvásárolt áru kitől származik, mit tartalmaz, és azt is, hogyan készül.

- A minőséget mi garantálja?

- Az áruk minőségére - a fogyasztóvédelem támogatása és jelenléte mellett - a kóstolás is garancia, hiszen a vevők mindenből kérhetnek egy-egy falatot, vagy kortyot, így tudják, mit vásárolnak.

- Milyen rendezvényük lesz még ebben az évben?

- Június első hétvégéjén Libamáj Fesztivált rendezünk a Budai Várban, ahol termelőket vonultatunk fel és éttermeket, amelyek libamáj ételeket készítenek. Ehhez kapcsolódva bor és sajt termékek is bemutatásra kerülnek, de a libamáj lesz a központi attrakció. Majd augusztusban a Forma 1 idején Magyar Kézműves Fagylalt rendezvényünk lesz - ahol csak magyar alapanyagot használhatnak fel az árusok - a Bazilika téren. Novemberben a Millenárison lesz a IV. Kézműves Magyar Ízek vására és ezt követi decemberben a magyar pezsgőről és a magyar kaviárról szóló rendezvényünk.

- Látszik, nem csak érti, de szereti is, amit csinál. Mi az Ön végzetsége?

- Vendéglátó-ipari és szálloda menedzser vagyok. Vendéglátással foglalkozom gyermekkorom óta, életem a gasztronómia. Imádok főzni, a családomat is szeretem a finom ízekkel kényeztetni. Ezen a vásáron pedig lehetőség van arra, hogy a legjobb minőségű magyar alapanyagokat megismerjem. Szerencsésnek mondhatom magam, mert a szórakozásom vált a munkámmá, amíg élek, ezzel szeretnék foglalkozni!

HAJNAL TAMÁS, ÜGYVEZETŐ IGAZGATÓ HUMAN TELEX KFT.

- Mi volt az Önök feladata a vásárral kapcsolatban?

- A rendezvény teljes szervezésével, lebonyolításával és a kommunikációjával foglalkoztunk. Ezt a rendezvényt három hónapon keresztül tíz ember teljes munkaidőben szervezte.

- Kik támogatták a rendezvényt?

- Jóérzésű magyar cégek, akiknek fontos az, hogy a magyar gazdaságot a magyar termelők által is tudjuk fejleszteni. Rájuk nagyon büszkék vagyunk. Ezen kívül az Agrár Marketing Centrum is támogatta a rendezvényt, mert működőképes koncepciónak tartják. Pozitív volt a fogadtatás a második kerület részéről is. A kormányszférában dolgozó partnerek is elmondták, nagy örömmel fogadták, hogy összehozunk 15-20 ezer embert egy nemes cél érdekében, a magyar élelmiszer népszerűsítésére.

- Úgy láttam, a vásár családi program is ...

- Igyekeztünk az egész családot megnyerni, hiszen a magyar ízeket, a természetes élelmiszereket és életmódot már gyerekkorban meg kell szokni. A látogatókat színes programokkal vártuk, a gyerekeket az Alma Együttes szórakoztatta, míg a felnőtteknek előadás, főző shaw, élő koncertek voltak.

- Megvalósultak a kitűzött céljaik?

- Igen, mert a magyar termelők komoly bevételhez és vásárlói bázishoz jutottak. A háromnapos rendezvény forgalma is ezt mutatta, ugyanis átlagosan napi 25 millió Ft-ért vásároltak az érdeklődők 100%-os magyar termékeket. De nem állunk meg itt, dolgozunk a regionális üzleteink koncepcióján. Budapesten már van üzletünk a III. kerületben, a következő Kézműves Magyar Ízek boltja Szegeden a Fő tér közelében fog nyílni májusban és ugyan abban az időben még egy üzletet nyitunk Budapesten a Mester utcában. Ezen kívül meghirdettük "Állj a magyar ízek mellé!" mozgalmat is, amelyhez bárki csatlakozhat.

- Végezetül, hogyan értékeli a Kézműves magyar Ízek Vásárát?

- Ez egy sikertörténet! Nagy büszkeséggel és örömmel tekintek végig ezen a hihetetlenül sok emberen. A látogatóknak a nagyon pozitív visszajelzése, a termelőknek a sugárzó arca, mind arról tanúskodik, hogy ezt a kezdeményezést folytatni kell!

(Szabados)