A KÍNAI-MAGYAR KAPCSOLATOK FEJLŐDÉSE

Megalakult a Kínai-Magyar Üzleti Tanács

Lendületet adott a Kínai - Magyar kapcsolatok fejlődésének az EU elnökség utolsó napjaiban (2011-ben) a kínai miniszterelnök magyarországi látogatása. Ekkor számos kétoldalú megállapodás aláírására is sor került Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöke és Wen Jiabao Kínai Népköztársaság miniszterelnöke kezdeményezésére.

A Magyar Nemzeti Fejlesztési miniszter Fellegi Tamás, aki a magyar - kínai gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztos is volt, befektetés - ösztönzésről szóló Egyetértési Nyilatkozatot írt alá a Kínai Kereskedelmi miniszterrel Chen Deming-gel. Továbbá Yang Jiechi külügyminiszterrel a légi és folyami közlekedés fejlesztéséről, Gao Jian a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövetével a vasúti fejlesztésről és szállításról szóló egyetértési nyilatkozatot, és Peng Zhiping Huawei elnökhelyettessel a Huawei Európai Ellátó Központ befektetésről és együttműködésről szóló Stratégiai Megállapodást írt alá. A kétoldalú megállapodások egyebek mellett a kultúra területére is kiterjedtek, Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter és Gao Jian a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövete szándéknyilatkozatot írtak alá a Kínai Népköztársaság Kormánya és a Magyar Köztársaság kormánya közötti kulturális központok kölcsönös létesítéséről és együttműködéséről.

Ezen kívül Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének ügyvezető elnöke és Wan Jifei, a Kínai Kereskedelmi Kamara elnöke együttműködési nyilatkozatban döntöttek a Kínai-Magyar Üzleti Tanács (KMÜT) felállításáról, melynek alakuló ülésén részt vettünk.

A KMÜT célul tűzte ki a két ország gazdasági kapcsolatainak erősítését, új vállalkozások, beruházások ösztönzését. A konferencián Gao Jian a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövet asszonya és Csányi Sándor az Üzleti Tanács társelnöke (OTP elnök-vezérigazgatója) véleményét is megismerhettük a két ország kapcsolatainak fejlődéséről.

Csányi Sándor szerint az Üzleti Tanács elsődleges feladata, hogy elkészítsen és működtessen egy adatbázist a két ország közös üzleti tevékenységre nyitott vállalkozásairól és segítse ezek egymásra találását. A résztvevők jelzései alapján javaslatokat is tesznek majd a jogszabályi környezet módosításaira, hiszen az üzleti életet szabályozó törvények összehangolása kiemelten fontos a gördülékeny együttműködéshez.

Gao Jian nagykövet asszony arról beszélt, hogy az elmúlt néhány évben Kína és Közép-Kelet-Európa országai közötti kapcsolatok rohamosan fejlődnek, majd tovább elemezte a helyzetet. Mint mondta, Közép-Kelet-Európa összekötő hídfő Európa és Ázsia között, kiváló földrajzi elhelyezkedéssel és magas színvonalú munkaerővel rendelkezik, továbbá alacsonyabbak a befektetési költségek mint Nyugat-Európában és általánosan barátságosak Kínával szemben. Mindezekért Kína hajlandó ezt a térségét kiemelt befektetési célpontként tekinteni. Ha a Közép-Kelet-Európa országai megfelelően ki tudják használni az említett előnyöket, ha képesek optimális politikai, üzleti és közvélemény kialakítására, hiszem, hogy a jövőben egyre több tőkeerős kínai vállalat fog Közép-Kelet-Európában befektetni. A jövetelünk biztosan új életerőt és dinamikát fog hozni a térség gazdasági fellendülésébe és fejlődésébe - fejtette ki véleményét a nagykövet asszony. Majd felvázolta azokat a területeket is, amelyeknél szerinte szükség lenne az együttműködésre a magyar féllel: innováció, gazdasági szerkezetátalakítás és új erőforrások. Azt javasolta a magyaroknak és a kínaiaknak is, hogy kezdetben apró lépéseket tegyenek, kisebb kísérleti projektekkel ismerjék ki az erőviszonyokat. Ha az első próbálkozások sikerrel járnak, fokozatosan növeljék majd a befektetéseket.

MAGYAR - KÍNAI GAZDASÁGI KAMARA

Célul tűzte ki, hogy 2012-ben a kínai kis- és középvállalkozások kezdjenek Magyarországon befektetni, illetve közös vállalatot alapítani. Ehhez az első lépés az, hogy Magyarország - a kínai szándékoknak megfelelően - európai regionális logisztikai, disztribúciós központtá váljon.

MAGYAR MEGYÉK ÉS KÍNAI TARTOMÁNYOK EGYÜTTMŰKÖDÉSE

Magas szintű kínai delegáció érkezett Magyarországra április 12-én Yu Ping a CCPIT (Kínai Nemzetközi Kereskedelemfejlesztési Tanács) elnök-helyettesének vezetésével. A delegáció tagjai a CCPIT központ vezetői, egyes tartományok CCPIT vezetői és vállalkozók voltak. A látogatás célja a kínai tartományok és a magyar megyék közötti kapcsolatok létrehozása, elmélyítése, illetve gazdasági tartalommal való megtöltése volt.

A konferencián beszédet mondott Wang Hongliang a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövetségének kereskedelmi tanácsosa, Yu Ping a kínai CCPIT elnök-helyettese és az esemény házigazdája Czomba Csaba a VOSZ társelnöke, aki egyben BAZ megye VOSZ elnöke is. A konferenciát követően, a delegáció tagjai felkeresték Bács-Kiskun, Veszprém és Fejér megyét, ahol megyei vezetőkkel és a helyi vállalkozókkal találkoztak.

(Szabados)