MEGYÉK VÁROSOK KERÜLETEK

FORMA-1 AKADÉMIA GÖDÖLLŐN

Közös képzést indított a gödöllői Szent István Egyetem és a Hungaroring Zrt. a Forma-1 Akadémia néven. A gépészhallgatók egy féléven keresztül sajátíthatják el az életszerű biztonságtechnikai, versenyszervezési ismereteket és megismerkedhetnek a legfejlettebbnek számító technológiákkal, a Forma-1-et jellemző műszaki innovációval. Az elképzelések szerint a hallgatók a Forma-1-es versenyistállókhoz is ellátogatnak a képzés során, ahol betekinthetnek a tervezésbe. Mivel a hangsúlyt a gyakorlatra helyezik, ezért a kurzust felvevő hallgatóknak lehetőségük lesz a Formula 1-es versenyistállókhoz is ellátogatniuk. A Szent István Egyetem célja, hogy az eddiginél is gyakorlatiasabb, korszerűbb képzést biztosítson a hallgatóknak. Ezt a célt szolgálja egy most befejezett, 1,7 milliárd forintos fejlesztés is az egyetemen. A támogatásból megvalósított oktatóbázisnak köszönhetően a diákok már nem csak üzemlátogatások alkalmával sajátíthatják el a korszerű ismereteket, hanem az egyetemen belül is.

VÁRJA VENDÉGEIT A SZÁZHALOMBATTAI RÉGÉSZETI PARK

Magyarország első őskori szabadtéri múzeuma a különleges őskori hangulatot idéző Park április 1-től újra várja a látogatókat. Az idén is sok érdekes kalandot ígérnek: Az érdeklődők megismerhetik az őskorban élt emberek környezetét, építkezését, mindennapjait, sőt maguk is átélhetik, elkészíthetik használati tárgyaikat, eszközeiket, ékszereiket. Kipróbálhatják az őskori mesterségeket, megkóstolhatják a korabeli receptek alapján készített ételeket és az őskori lepényt. A múzeum munkatársai májustól minden hónap harmadik vasárnapján egész napos Családi Napokat is szerveznek. További információ, email: agnesdobos@matricamuzeum.hu

ZARÁNDOKVONAT CSÍKSOMLYÓRA

Minden évben Pünkösdvasárnap előtti szombaton rendezik meg a hagyományos csíksomlyói búcsút, a magyarság egyik legjelentősebb ünnepét, amelynek keretében szentmisét és körmenetet tartanak. T. Hámori Ferenc, a zarándokút egyik szervezője elmondta: ötödször indítanak különvonatot. A Csíksomlyó Expressz május 25-én Szombathelyről indul, a Keleti pályaudvarra fut be, majd innen megy tovább a romániai Madéfalva célállomásra. A Székely Gyors a Keleti pályaudvarról indul május 25-én és biharkeresztesi kilépéssel jut el Madéfalvára. Mindkét zarándokvonat Székelyföldön gyorsvonatként közlekedik. Mező Tibor, a zarándokút másik szervezője, a Kárpáteurópa Utazási Iroda ügyvezetőjétől megtudtuk, hogy a két zarándokvonat utasait több száz székely család látja vendégül a faluturizmus keretében. Kővári Zsolt, a MÁV Start Zrt. vezérigazgatója bejelentette, több mint 1.500 utas utazását teszik lehetővé. Rácz Imre, a MÁV Trakció Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy az Aranycsapat mozdony viszi a Csíksomlyó Expressz vonatot. Buzánszky Jenő az Aranycsapat tagja, a Csíksomlyó Expressz csapatkapitánya kiemelte, bízik abban, hogy minél többen elmennek az idén is a zarándokútra, ahol Erdély turisztikai szépségeit is meg lehet ismerni. A Székely Gyorsra 62.900 forintba, a Csíksomlyó Expresszre 64.900 forintba kerülnek a jegyek. Az árak tartalmazzák a 3 napos félpanziós ellátást és a programokon való részvétel költségeit.

BUDAPEST VII. KERÜLET

130 éves az Erzsébetváros

A közterületek megújításával, és kulturális programokkal készül Budapest VII. kerülete fennállásának 130. évfordulójára. A jeles alkalomból elindul az Erzsébet-terv, vagyis a városrész fejlesztési beruházásának következő szakasza, amely során új arculatot kapnak az utcák, közintézmények és közterek. Utóbbiak élhetőbbé tétele is cél, miután az Erzsébetváros Budapest legsűrűbben lakott kerülete, és jelenleg itt a legkevesebb az egy főre jutó zöldfelület. Tervpályázat nyomán az elsők között a Madách, az Almássy és a Klauzál tér alakul át, mely fejlesztéseket a lakossági terhek növelése nélkül valósítja meg az önkormányzat. Emellett mintegy 400 millió forintot fordítanak a meglévő kulturális intézmények korszerűsítésére és bővítésére, illetve idén 100 millió forinttal támogatják a kerületi rendőrkapitányságot, júniusra befejezik a köztéri kamerarendszer fejlesztését, májusban pedig újabb irodát kap a közterület-felügyelet. Erzsébetváros Díszpolgára címet Demjén Ferenc énekes, zeneszerző kapta. A posztumusz Erzsébetváros Díszpolgára Albert Flórián labdarúgó lett (a díjat ifj. Albert Flórián vette át). A Pro Urbe Erzsébetváros díjat Vas János tanár, az Erzsébetváros Mestere kitüntetést Bognár Ferenc cukrász és az Erzsébetváros Sportjáért díjat Bujka Barbara vízilabdázó részére adományozta a kerület.

BUDAPEST VIII. KERÜLET

A józsefvárosiak iránti tiszteletadás helyszíne volt a Magyar Nemzeti Múzeum. A kerület által adományozható “Díszpolgári Cím” és a “Józsefvárosi Becsületkereszt” mellett átadták a “Józsefvárosért”, a “Jó Sport” és a “Józsefvárosi Aranykoszorú” kitüntetéseket is. A díszvendégek között megjelent Antall Klára asszony, Antall József miniszterelnök és Mádl Dalma asszony, Mádl Ferenc köztársasági elnök özvegye is. A Díszpolgári Címet az idén 80 éves Jókai Anna írónőnek ítélte a Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testülete. A díjat – Mihály Gábor szobrászművész alkotását – Kocsis Máté polgármester adta át, az írónőt Sántha Péterné alpolgármester asszony köszöntötte. A Józsefvárosban született Jókai Anna művei 1968-ban megjelent első regénye óta az érdeklődés középpontjában állnak. Könyvei számos utókiadást értek meg, és több idegen nyelven is megjelentek. Művészetét és közéleti szerepvállalását 15 jelentős díjjal ismerték el, egyebek között József Attila-díjjal, a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével, a Kossuth-díjjal, a Magyar Örökség-díjjal, a Magyar Művészetért-díjjal, a Prima-díjjal és a Prima Primissima Közönségdíjjal. A Józsefvárosi Becsületkeresztet Bikácsi Daniela grafikus és festőművész, Virágvölgyi Márta népzenész-népzenekutató és dr. Csorba László történész, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója vehette át. A díjat jelképező emléktárgyat Kiss Éva iparművész készítette. A Józsefvárosért kitüntetésben két személy és egy intézmény részesült: Szatmári Andrea, a SZITI END Kft. ügyvezető igazgatója, a LÉLEK program támogatója. A LÉLEK program Józsefváros egyik legfontosabb kezdeményezése, amely a szegénység és a hajléktalanság elleni harc egyik önkormányzati fegyvere. Ifj. Kállai Kis Ernő előadóművész, prímás (a Kossuth-díjas Klarinétkirály fia), a magyar cigányzene avatott tolmácsolója, de minden zenei műfajban otthonosan mozog. Járóka Sándor segédprímása volt, akinek távozása után ő vezette tovább a zenekart. Jelentős nemzetközi siker áll mögötte. A Magyar Rádió Nívó-díjasa. A Füvészkert Magyarország legrégibb botanikus kertje, mely 1849-ben került a Józsefvárosba. Országosan is kiemelkedő, különleges és védendő értéke a kerületnek. 12 ezer fajt számláló gyűjteménye nemzetközi hírű. 2006 óta az ELTE oktatási egysége, 2005 óta a Magyar Örökség-díj birtokosa. A 2012. évi Jó Sport kitüntetést az FTC – Rail Cargo Hungaria női kézilabdacsapatának ítélte a képviselő-testület.

BUDAPEST XI. KERÜLET

60 éves a Fővárosi Művelődési Ház

Tánccal, népzenével, pezsgővel, tortával ünnepelték a népszerű művelődési ház 60. születésnapját. Köszöntőjében Szentes Tamás szociális ügyekért és egészségügyért felelős főpolgármester-helyettes megemlítette, hogy őt és családját is számos emlék fűzi a művelődési házhoz, hiszen szülei matinéra jártak oda, édesanyja öccsét ott sorozták be katonának, de ő maga is rendszeresen ment különféle foglalkozásokra, vagy éppen moziba. Az 1951 óta működő Fővárosi Művelődési Háznak története során nemcsak a neve, de a funkciója is gyakran változott. Az intézményt a Pamutcolor Gyár üzemi művelődési otthonaként avatták fel, de később hívták egyebek mellett Dallos Ida Kultúrháznak, Szakszervezetek Kultúrotthonának, míg végül több hasonló egység egyesítését követően 1961-ben nyerte el máig legismertebb nevét, s lett Fővárosi Művelődési Ház. Az épület funkcióját tekintve is számos feladatot látott el: működtek benne különféle szakkörök (kézimunka, biológia, barkács, báb), valamint tanfolyamok (balett, zongora) is. Az 1960-as években alakult ki az intézményben a Folklór Centrum, amely a magyar néptánc mozgalom talán legjelentősebb bemutató színpadává, szakmai és művészeti műhelyévé vált, egyben úttörője volt a népművészeti és népi iparművészeti hagyományok ápolásának és széleskörű bemutatkozásának. Az FMH tevékenységének ma is egyik meghatározó tényezője a folklór, a néptánc és a népzenei hagyományok őrzése. Egész fennállása során különösen sokat tett a táncház mozgalom elindításában, felkarolásában, módszereinek fejlesztésében. A létesítmény 2000 óta Területi Művelődési Intézmények Egyesületeként (TEMI) működik, új elnevezése a TEMI Fővárosi Művelődési Háza.

BUDAPEST XIII. KERÜLET

Akadálymentesített Polgármesteri Hivatal

Egyedülálló fejlesztést hajtott végre a XIII. kerületi Önkormányzat az esélyegyenlőség megteremtése érdekében. Teljes körűen akadálymentesítette a Polgármesteri Hivatalt. A hivatal 2002-ben elnyerte az év akadálymentes épülete címet. Az önkormányzat az eddigi állapotot meghaladva nem csak a mozgáskorlátozottak részére, hanem valamennyi fogyatékkal élő részére teljes körűen tette akadálymentessé a hivatalt. E pluszszolgáltatások a Braille feliratú tábla, illetve a vezető sáv. A hivatal ügyfélfogadási helyszínein mozgássérült, hallássérült, látás- vagy értelmi sérült fogyatékossággal élő személy biztonságos közlekedését, tájékozódást, az információhoz való egyenlő esélyű hozzáférését biztosítja. A kivitelezett és/vagy beépítésre került különböző eszközök az egyén szükségleteinek megfelelően nyújt segítséget, információt. A teljes költség 18 millió forint volt, ebből Európai Uniós pályázaton nyert támogatás összege: 15 millió Ft.

Üdülési támogatás nyugdíjasok, nagycsaládosok és fogyatékkal élők részére!

Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzat ismételten támogatja a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által kiírt üdülési csekk pályázat önrészének kifizetését. A kerületi lakóhellyel rendelkező állampolgárok: a “FELTÖLTŐDÉS” nyugdíjasok, az “ÉLMÉNY EGYÜTT” nagycsaládosok, és a “VÁR A PIHENÉS” fogyatékossággal élők részére szóló pályázatban vehetnek részt. Az Alapítvány a pályázati keretösszeg kimerüléséig nyújt támogatást.

Szociális, bölcsődei ellátás és az idősek, fogyatékosok nappali ellátása

Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzata megtartva az eddigi kerületi értékeket az idősek és fogyatékosok nappali és a bölcsődei ellátását térítésmentesen biztosítja a kerületi állampolgárok részére. Jelentősen enyhíti a nyugdíj-, és a szociális törvény a kerület állampolgárait érintő szabályozások kedvezőtlen hatásait. A megszűntetett méltányossági lakásfenntartási támogatás helyébe rendszeresen folyósított, átmeneti segélyformákat vezetett be, hogy a törvényi szabályozás miatt az ellátásból kieső családok továbbra is megkaphassák 7.000 Ft/hó támogatást. Október 15 – április 15. napjáig terjedő időtartamban havonta 5.000 Ft fűtési támogatást kaphat, aki közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkezik, bérlő vagy tulajdonos, számlafizető és normatív lakásfenntartási támogatásban nem részesül. Közüzemi kompenzációt, 7.000 Ft/hó kaphat, aki bérlő vagy tulajdonos, és a törvény alapján normatív lakásfenntartási támogatásra jogosult. 15.000 Ft-ig egyszeri helyi fűtési támogatás adható, aki a 62. életévét betöltötte, valamint a három vagy ennél több gyermeket nevelő nagycsaládos bérlőnek, lakás tulajdonosának, aki életvitelszerűen lakik a lakásában és családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum 200%-át. (57.000 Ft.) Az aktívkorúak ellátásában részesülő és egészségi állapota miatt önmaga ellátásáról részben vagy teljesen nem tudó részére lehetővé tettük a szociális étkeztetésben való részvételt. Egyes ellátások összegét megemelte a képviselő-testület: a tanulmányi ösztöndíjat egy tanévre 10000 Ft-ról 15000 Ft-ra, a beiskolázási támogatás összegét 5000 Ft-ról 10000 Ft-ra. Azon öregségi nyugdíjasok részére, akiknek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság által megadott kerületi átlagnyugdíj 70%-át (a múlt évben 50 %), kérelemre december hónapban egyszeri 5.000 Ft összegű támogatás állapítható meg. Új ellátási formákat is bevezetett a képviselő-testület, például az idősek úszóbérlet költségeinek 70 vagy 90 %-át átvállalja rászorultságtól függően.