OLIMPIKONJAINK KITÜNTETÉSE A PARLAMENTBEN -

INTERJÚ DR. ORBÁN VIKTOR MINISZTERELNÖKKEL.

A Parlamentben állami kitüntetéseket vehettek át a XXX. Nyári olimpiai játékokon és a XIV. nyári paralimpiai játékokon részt vett érmes versenyzőink, valamint az őket felkészítő edzők. Majd tiszteletükre fogadást rendeztek a Parlament Vadásztermében, amelyen részt vett Orbán Viktor miniszterelnök is. Mint általában, most is sokan vették körül. Szemmel tartottam és vártam a pillanatot, mikor léphetek hozzá.

 

- Mennyire elégedett a magyar sport fejlődésével?

- Nem az a kérdés, hogy én mennyire vagyok megelégedve, hanem a szurkolók meg a sportolók mennyire elégedettek! Szerintem jobban állunk, mint néhány évvel ezelőtt. És még csak most jönnek a nagy dolgok ...

- Mi lesz a következő lépcsőfok?

- Az Olimpiai Bizottságnak elkészült egy előterjesztése és a Szakszövetségektől is jönnek a javaslatok a Kormányhoz. Készül egy nagy 8 - 12 éves sportágfejlesztési terv, beleértve a sportgazdaságot, az olimpiai sportágakat, a nem olimpiai sportágakat, a látványsportokat, a tömegsportot ... Lesz egy nagyon nagy népegészségügyön alapuló sportkoncepciója az országnak, amelyet év végéig meg fogunk alkotni. De most már ne kérdezzen, mert rengeteg embernek kell gratulálnom -- mondta a miniszterelnök. A szemem sarkából követtem, amint minden egyes sportolóhoz odament ...

Az olimpiai aranyérmesek közül a kajakozó Kozák Danuta, a hosszútávúszó Risztov Éva, továbbá a tornász Berki Krisztián, a kalapácsvető Pars Krisztián és a kardvívó Szilágyi Áron, valamint a kajakpáros tagjai, Dombi Rudolf és Kökény Roland egyformán a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét (polgári tagozat) vehették át.

Az úszó Gyurta Dániel a Magyar Érdemrend Középkeresztje (polgári tagozat), míg a női kajaknégyesből Kovács Katalin a Magyar Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal (polgári tagozat) elismerésben részesült. Kozák Danuta, Fazekas Krisztina és Szabó Gabriella a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét (polgári tagozat) kapta meg.

A felkészítésben résztvevő szakemberek közül Kiss Lászlót, az úszók szövetségi kapitányát a Magyar Érdemrend Nagykeresztjével jutalmazták, a kajak-kenusok kapitánya, Storcz Botond a Magyar Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal, míg hárman, Gyárfás Tamás, az úszószövetség elnöke, Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára és Anatolij Petrov úszóedző a Magyar Érdemrend Középkeresztje (polgári tagozat) elismerést vehette át.

A londoni nyári olimpiáról a magyar csapat nyolc arany-, négy ezüst- és öt bronzéremmel, a paralimpiáról két arany-, hat ezüst- és hat bronzéremmel tért haza.

A LONDONI ÉRMESEK LISTÁJA:

OLIMPIA:

arany:

Szilágyi Áron, vívás (kard, egyéni)

Gyurta Dániel, úszás (200 m mell)

Berki Krisztián, torna (lólengés)

Pars Krisztián, atlétika (kalapácsvetés)

Dombi Rudolf, Kökény Roland, kajak-kenu (K-2, 1000 m)

Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Fazekas Krisztina, kajak-kenu (K-4, 500 m)

Kozák Danuta, kajak-kenu (K-1, 500 m)

Risztov Éva, hosszútávúszás (10 km)

ezüst:

Ungvári Miklós, cselgáncs (66 kg)

Lőrincz Tamás, birkózás (kötöttfogás, 66 kg)

Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel, kajak-kenu (K-4, 1000 m)

Kovács Katalin, Douchev-Janics Natasa, kajak-kenu (K-2, 500 m)

bronz:

Csernoviczki Éva, cselgáncs (48 kg)

Cseh László, úszás (200 m vegyes)

Módos Péter, birkózás (kötöttfogás, 55 kg)

Douchev-Janics Natasa, kajak-kenu (K-1, 200 m)

Marosi Ádám (öttusa)

PARALIMPIA:

arany:

Sors Tamás - 100 m pillangó

Pálos Péter - asztalitenisz

ezüst:

Sors Tamás - 400 m gyors

Dani Gyöngyi - tőr

Tóth Tamás - 50 m gyors és 100 m gyors

Krajnyák Zzsuzsa - párbajtőr

Dani Gyöngyi, Juhász Veronika, Krajnyák Zsuzsa - párbajtőrcsapat

bronz:

Szabó Nikolett cselgáncs

Krajnyák Zsuzsa - tőr

Osváth Richárd - tőr

Biacsi Ilona - 1500 m síkfutás

Vereczkei Zsolt - 50 m hát

Sors Tamás - 100 m gyors